Przedsięwzięcie „Regional Covid-Hub” wdrożone od chwili pojawienia się pandemii Covid-19 w Polsce pozwoliło na maksymalne wykorzystanie istniejących zasobów w celu monitorowania przebiegu pandemii, diagnozowania choroby, a przede wszystkim wykrywania wirusa SARS-CoV-2.
Sztuczna inteligencja w projekcie dała szansę na wykrycie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na podstawie zdjęcia RTG jeszcze przed upowszechnieniem testowania, a jej zdolność do ustawicznego uczenia się w dalszym ciągu podtrzymuje funkcjonalność tego rozwiązania.
Ponadto platforma stanowi wsparcie dla wszystkich zajmujących się badaniami naukowymi nad tą chorobą i zarządzaniem kryzysowym w sytuacji pandemii, a model ten jako dobra praktyka radzenia sobie z zagrożeniami epidemiologicznymi podobnymi do Covid-19 może być z powodzeniem wykorzystany w przyszłości.
Nagroda DT4REGIONS ma na celu wyeksponowanie najlepszych rozwiązań cyfrowych, takich jak inicjatywy i aplikacje technologiczne oparte na sztucznej inteligencji i Big Data, które są obecnie wykorzystywane przez administracje publiczne w Europie. Dodatkowo jest to zachęta do oddolnej wymiany najlepszych praktyk, rozwiązań cyfrowych przyjętych przez rządy krajowe i regionalne lub władze publiczne na wszystkich poziomach, aby polepszyć współpracę i wzajemne uczenie się.
Rozwiązanie „Regional Covid-Hub” już zostało docenione kwalifikując się do grona najlepszych. Teraz wiele zależy od nas wszystkich, gdyż głosowanie ma charakter publiczny. Każdy może poprzeć projekt zakładając konto w serwisie i oddając głos na stronie, poprzez kliknięcie „łapki” przy opisie projektu „REGIONAL COVID-HUB: COVID-19 data and e-services platform for Wielkopolska region”.
Zachęcamy do dzielenia się tą informacją i głosowania do 19 maja 2023r.