4 grudnia br. ruszyła strona poświęcona obchodom Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008 – www.dialogue2008.eu. W uroczystości inaugurującej kampanię informacyjną wzięli udział komisarz Ján Figel’ i „europejscy ambasadorzy na rzecz dialogu międzykulturowego” oraz uczniowie różnego pochodzenia etnicznego z brukselskich szkół.
Hasło przewodnie Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008 to „Zjednoczeni w różnorodności“. W ten sposób zaznaczono, że celem wspólnej inicjatywy Unii Europejskiej, państw członkowskich i organizacji pozarządowych jest wzrost wzajemnego zrozumienia, służącego „lepszemu życiu razem“.
- Europa stoi w obliczu znaczących wyzwań, mających korzenie w relacjach międzykulturowych. Europejski Rok 2008 daje nam cenną możliwość przeanalizowania sposobów poprawy naszego dialogu międzykulturowego i naszych międzykulturowych stosunków. – powiedział w przeddzień inauguracji kampanii komisarz ds. kształcenia, szkolenia, kultury i młodzieży Ján Figel’ – Zadanie to może wydawać się niezwykle trudne. 50 lat temu jednakże pomysł zbliżenia różnych mieszkańców naszego kontynentu pod jednym dachem, Unią Europejską, również wydawał się nie do osiągnięcia. Dziś jesteśmy świadkami urzeczywistnienia Unii Europejskiej i jej niezwykłego sukcesu w łączeniu krajów Europy.
W uroczystej inauguracji kampanii wzięły udział znane postaci świata kultury z całej Europy i spoza niej, które przyjęły role „europejskich ambasadorów na rzecz dialogu międzykulturowego“. Znaleźli się wśród nich brazylijski pisarz Paulo Coelho, słowacki dyrygent Jack Martin Händler, rumuński reżyser filmowy Radu Mihãileanu, artysta konceptualny ze Słowenii Marko Peljhan, kataloński wirtuoz violi da gamba Jordi Savall, turecki pianista Fazil Say i zwyciężczyni Eurowizji z Serbii, Marija Šerifović.
Obecni byli także promotorzy i twórcy siedmiu sztandarowych projektów, którzy uzyskali dotacje wspólnotowe w wyniku otwartego konkursu ofert, ogłoszonego na początku 2007 roku. Projekty te dotyczą różnych dziedzin, m.in.: kultury miejskiej, sztuki popularnej, zaangażowania młodych ludzi, migracji, mediów, wymiany inicjatyw lokalnych, video, czy działań wspólnot imigrantów. Wszystkie angażują uczestników z wielu państw członkowskich. Ich wyniki będą przedstawiane w drugiej połowie roku.
Strona internetowa kampanii www.dialogue2008.eu, stworzona wspólnie z organizacjami pozarządowymi, ma nie tylko informować o działaniach prowadzonych w ramach Europejskiego Roku, ale także kreować wspólną europejską przestrzeń na rzecz dialogu międzykulturowego. Dlatego zawiera między innymi sekcję dla partnerów, zachęcającą do łączenia w sieć i wymiany najlepszych doświadczeń. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii zamieszczono w niej ponad 500 profili osób indywidualnych i organizacji zajmujących się dialogiem międzykulturowym.
Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego 2008 został ustanowiony w grudniu 2006 roku, Decyzją nr 1983/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady. Jego budżet to 10 mln euro. Z tych środków zostaną sfinansowane kampania informacyjna, sondaże i badania na temat dialogu międzykulturowego oraz siedem sztandarowych projektów europejskich i 27 projektów krajowych (jeden projekt w każdym państwie członkowskim), poświęconych dialogowi międzykulturowemu w UE.
W Polsce projekt krajowy realizować będzie Narodowe Centrum Kultury. Wśród inicjatyw, które mają otrzymać dofinansowanie, znalazły się m.in. wspólna publikacja historyków białoruskich, litewskich i polskich na temat Wielkiego Księstwa Litewskiego, Festiwal Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi“ z Lublina, warsztaty uczące otwartości na wielokulturowość „Wspólna przeszłość-Wspólna przyszłość“ prowadzone przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
To jednak nie wszystkie działania związane z Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego w naszym kraju. Więcej na ten temat można się dowiedzieć na stronie www.dialogue2008.eu w sekcji poświęconej projektom.
Autor: Komisja Europejska