Dzisiejszy komunikat Komisji: „Realizacja strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu i zatrudnienia przez państwa członkowskie i regiony za pośrednictwem polityki spójności UE w latach 2007–2013” przedstawia ogólny zarys krajowych strategii i programów 27 państw członkowskich. Wynika z niego, że zasadnicza część budżetu posłuży do osiągnięcia celów strategii lizbońskiej, przede wszystkim w obszarze badań, innowacyjności, rozwoju konkurencyjności i przedsiębiorczości.
Ta analiza dowodzi, że europejska polityka spójności jest najważniejszym środkiem służącym do realizacji celów agendy lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia – podsumowała wnioski komunikatu Danuta Hübner, komisarz ds. polityki regionalnej. Nowa generacja programów będzie pobudzać inwestycje w nowoczesne technologie i przyczyni się do podniesienia umiejętności w regionach.
Według komisarz wzmocni to pozycję regionów, które dzięki temu będą mogły produkować konkurencyjne towary i świadczyć usługi o wysokiej jakości. To właśnie jest celem unijnej strategii lizbońskiej, a nowa inwestycja wspierana ze środków polityki spójności przyczyni się do jego osiągnięcia – dodała komisarz Hübner.
W słabiej rozwiniętych obszarach objętych celem „Konwergencja” państwa członkowskie zamierzają zainwestować 65% dostępnych środków w priorytety lizbońskie. W tych państwach i regionach nadal potrzebne są inwestycje w podstawową infrastrukturę i środki na ten cel zostaną przekazane w tym samym czasie. W innych regionach, otrzymujących wsparcie w ramach działania „Konkurencyjność regionalna i zatrudnienie”, na realizację celów związanych ze strategią lizbońską zostanie zainwestowanych aż 82% dostępnych środków.
Odnosząc się do planów krajowych i regionalnych komisarz Hübner dodała: Zobowiązania podjęte przez państwa członkowskie i regiony brzmią niezwykle zachęcająco. Komisja będzie teraz ściśle współpracować z państwami członkowskimi i regionami, dążąc do osiągnięcia rezultatów spełniających wysokie oczekiwania obywateli.
Efekty nowego podejścia są najlepiej widoczne w innowacji, jednej z czterech dziedzin priorytetowych w strategii lizbońskiej w latach 2008–2011. Inwestycje w innowacje w latach 2007–2013 zostaną trzykrotnie zwiększone w porównaniu do okresu 2000–2006 i wyniosą 85 miliardów euro. W nowych państwach członkowskich nastąpi czterokrotne zwiększenie udziału przeznaczonego na badania i rozwój oraz innowacje.
Wpływ tej inwestycji wzmocnią nowe elementy wprowadzone w ramach reformy polityki spójności:
- sprawozdawczość w formie mającej zapewnić zgodność między programami polityki spójności a krajowymi planami reform;
-
- - większa decentralizacja w celu poprawy wyników procesu lizbońskiego na niższych szczeblach;
-
- -zintegrowane podejście do rozwoju: podejście międzysektorowe i skupienie działań na wzroście gospodarczym i zatrudnieniu.
Kontekst
Dla każdego państwa członkowskiego opracowano krajowe strategiczne ramy odniesienia określające priorytety działań. Zawarte w ramach zasady są wdrażane w ponad 400 szczegółowych programach operacyjnych zarówno krajowych, jak i regionalnych.
Dzisiejszy komunikat jest częścią pakietu określającego główne działania podejmowane przez Wspólnotę w celu realizacji strategii lizbońskiej w latach 2008–2011 i przedstawiającego ocenę postępów w realizacji celów lizbońskich w latach 2005–2007.
Więcej informacji na temat polityki regionalnej można znaleźć na następującej stronie internetowej: http://ec.europa.eu/regional_policy/index_en.htm.
Autor:Komisja Europejska