Przejdź do treści

Dziś początek sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego

PE StrasburgW poniedziałek 16 stycznia rozpocznie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Posłowie zajmą się m.in. priorytetami szwedzkiej prezydencji w Radzie UE, propozycją utworzenia trybunału do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie oraz upamiętnią 30. rocznicę utworzenia jednolitego rynku.

Pierwszego dnia sesji w Parlamencie Europejskim odbędzie się uroczystość z okazji 30. rocznicy utworzenia jednolitego rynku. Parlament przyjmie także stanowisko negocjacyjne do rozmów z rządami UE w sprawie planów reformy unijnych procedur i instrumentów kontroli dotyczących przewożenia odpadów w UE i poza Unię. Sprawozdanie, przyjęte przez posłów z Komisji Ochrony Środowiska w grudniu 2022 roku, proponuje bardziej efektywną wymianę informacji i środki przejrzystości w zakresie przemieszczania odpadów w UE.

We wtorek posłowie omówią z premierem Ulfem Kristerssonem program sześciomiesięcznej prezydencji Szwecji w Radzie UE, która rozpoczęła się 1 stycznia 2023. Cztery priorytety szwedzkiej prezydencji to bezpieczeństwo, konkurencyjność, transformacja ekologiczna i energetyczna, wartości demokratyczne i państwo prawa. Drugiego dnia sesji posłowie będą rozmawiać z szefem polityki zagranicznej UE Josepem Borrellem o reakcji UE na protesty i egzekucje w Iranie. Wbrew międzynarodowej krytyce Iran skazał na śmierć wielu protestujących i nadal wykonuje egzekucje na osobach aresztowanych podczas ostatnich demonstracji. Posłowie wezwą także do wzmocnienia polityki bezpieczeństwa i obrony UE. Debata w Parlamencie Europejskim na temat polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony skupi się na wojnie w Ukrainie, globalnym autorytaryzmie, Chinach oraz kryzysie klimatycznym. We wtorek posłowie będą również pytać przedstawicieli Komisji Europejskiej o perspektywy ustanowienia trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie. Podczas debaty posłowie powtórzą żądania zawarte w rezolucji PE z maja 2022, w której wezwali oni UE do podjęcia wszelkich niezbędnych działań w ramach międzynarodowych postępowań i sądów w celu wsparcia ścigania rosyjskiego i białoruskiego reżimu za zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, ludobójstwo i agresję po inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Parlament ma także wezwać do wprowadzenia zharmonizowanych zasad ochrony graczy, zwłaszcza dzieci, oraz do podjęcia działań mających na celu rozwój sektora innowacyjnych gier wideo.

Trzeciego dnia sesji posłowie będą debatować nad wynikami szczytu UE z 15 grudnia z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen. Podczas szczytu szefowie państw i rządów skupili się na ostatnich wydarzeniach w wojnie Rosji w Ukrainie oraz na tym, jak pomóc Ukrainie, biorąc pod uwagę fakt, że zimą Rosja nadal bierze na cel kluczową ukraińską infrastrukturę. Omówili również skoordynowaną reakcję UE na wysokie ceny energii, kwestie bezpieczeństwa i obrony, stosunki z południowymi sąsiadami UE oraz stosunki transatlantyckie. W środę odbędzie się także debata na temat zagrożeń terrorystycznych ze strony skrajnie prawicowych grup ekstremistycznych występujących przeciwko demokratycznemu porządkowi konstytucyjnemu.

Ostatniego dnia sesji posłowie będą debatować nad zmianą dyrektywy o europejskich radach zakładowych.

Wideo: Zapowiedź sesji plenarnej

Lista sprawozdań wraz z poprawkami

Więcej informacji o sesji plenarnej

Porządek obrad

Transmisja obrad na żywo

Źródło: Przedstawicielstwo PE w Polsce