Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

eu mission climateKomisja Europejska ogłosiła zaproszenie dla regionów i społeczności europejskiej do uczestnictwa w unijnej Misji w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu. Celem Misji jest wsparcie 150 regionów i społeczności w przyspieszeniu transformacji w zakresie rozwoju zdolności adaptacji do zmian klimatu za pośrednictwem pomocy w zrozumieniu, przygotowaniu oraz zarządzaniu ryzykiem związanym z klimatem. Dołączenie do Misji sprawi, że regiony i społeczności będą na pierwszym planie pod kątem innowacyjności w procesie przekształcanie Europy w odporniejszy kontynent.

Działania na rzecz adaptacji do zmieniającego się klimatu oraz zwiększenia odporności na jego skutki nabierają bardzo dużego znaczenia, zarówno na poziomie światowym, jak i europejskim. Strategia w zakresie przystosowania do zmiany klimatu wyznacza, w jaki sposób możemy lepiej przygotować się na nieuniknione skutki zmian klimatu oraz ekstremalne zjawiska pogodowe. Misja w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu odgrywa ważną rolę w praktycznym wdrażaniu strategii w regionach i społecznościach UE, gdyż to one są najlepiej przygotowane do wprowadzania rozwiązań dostosowanych do potrzeb, które uwzględniają lokalną wrażliwość na zmiany klimatu. 

Dlaczego regiony i społeczności lokalne powinny zainteresować się przystąpieniem do Misji?

Regiony oraz społeczności, które są zainteresowane przystąpieniem do Misji zobligowane są do wypełnienia formularza, który można znaleźć w tym miejscu. Podmioty, które wykażą wolę działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu, zostaną zaproszone do podpisania Karty Misji.

Podpisując Kartę oraz założenia Misji w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu, regiony oraz społeczności staną się częścią wspólnoty zajmującej się praktykami w zakresie adaptacji do zmian klimatycznych, a także będą miały możliwość nawiązania kontaktów oraz wymiany doświadczeń z innymi europejskimi regionami i społecznościami. Sygnatariusze Karty będą mieli również dostęp do działań platformy wdrażania Misji, która zacznie funkcjonować na początku 2023 roku. Będą one obejmować:

- pomoc w dostępie do wiedzy oraz narzędzi oceny ryzyka związanego z klimatem;

- dostęp do przykładów najlepszych praktyk z innych regionów oraz informacji dotyczących wyników najnowszych badań;

- wsparcie w zakresie łączenia przykładów i wyników badań z lokalnymi planami adaptacji, mapami drogowymi lub ścieżkami adaptacji;

- dostęp do narzędzi, przykładów oraz najlepszych praktyk w obszarze interakcji z zaangażowanymi obywatelami;

- doradztwo w zakresie możliwych publicznych i prywatnych źródeł finansowania adaptacji.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Celem wypełnienia formularza, który został przywołany we wcześniejszym akapicie, jest ocena zainteresowania regionów oraz społeczności europejskich przystąpieniem do Misji w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu poprzez podpisanie Karty Misji. Ponadto, udzielone odpowiedzi mają pomóc zrozumieć kluczowe wyzwania, przed którymi stoją unijne władze lokalne i regionalne w związku z przystosowaniem się do skutków zmian klimatu.

Sekretariat Misji oceni zaangażowanie regionów oraz społeczności na podstawie udzielonych odpowiedzi, które na tej podstawie zostaną zaproszone do podpisania Karty Misji. Kartę Misji podpiszą w imieniu swoich władz przedstawiciele administracji regionalnej i lokalnej.    

Uwaga! Udział w badaniu jest otwarty i nie ma charakteru konkurencyjnego. Wszystkie otrzymane zgłoszenia zostaną odpowiednio ocenione.  

Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KE