Pomimo pandemii i znacznych zakłóceń w dostawach UE nadal czyni postępy w tworzeniu innowacyjnego, zrównoważonego i konkurencyjnego w skali światowej łańcucha wartości w sektorze baterii. Na posiedzeniu wysokiego szczebla odnotowano, że w poszczególnych państwach członkowskich UE powstaje 111 dużych projektów dotyczących baterii, przy czym łączny poziom inwestycji w całym łańcuchu wartości sięga 127 mld euro.
Przy okazji posiedzenia wysokiego szczebla nastąpiła inauguracja Europejskiej Akademii Baterii. Podpisując list intencyjny między Europejskim Instytutem Innowacji i Technologii a EIT InnoEnergy, Komisja wesprze akademię dotacją w wysokości 10 mln euro w ramach REACT-EU. Celem akademii jest skuteczna koordynacja wysiłków na rzecz zmiany i podnoszenia kwalifikacji na szczeblu europejskim oraz zapewnienie natychmiastowego wdrożenia wysokojakościowych szkoleń we wszystkich państwach członkowskich. Akademia jest częścią unijnego programu na rzecz umiejętności oraz paktu na rzecz umiejętności i stanowi wymierny wkład UE w zaspokojenie zapotrzebowania na 800 tys. pracowników, którzy do 2025 r. będą musieli się przekwalifikować lub podnieść swoje kwalifikacje w branży baterii.
Komisja przedstawiła priorytetowe obszary działania w roku 2022, a mianowicie:
- szybkie porozumienie w sprawie wniosku Komisji dotyczącego rozporządzenia w sprawie zrównoważonych baterii i jego szybkie przyjęcie;
- ciągłe różnicowanie źródeł surowców do produkcji baterii dzięki współpracy z zasobnymi w minerały krajami będącymi partnerami handlowymi;
- usprawnienie procedur wydawania pozwoleń na projekty dotyczące surowców do produkcji baterii w państwach członkowskich, zgodnie z najwyższymi normami środowiskowymi;
- poprawa i ułatwienie dostępu do finansowania projektów w Europie, przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, grupy zadaniowej ds. materiałów dla czystych technologii (z udziałem Komisji oraz europejskiego sojuszu na rzecz surowców i europejskiego sojuszu na rzecz baterii, obu koordynowanych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii) oraz funduszu na rzecz zrównoważonych materiałów do baterii w ramach europejskiego sojuszu na rzecz baterii;
- uruchomienie krajowych programów zmiany i podnoszenia kwalifikacji, z wykorzystaniem nowo utworzonej akademii europejskiego sojuszu na rzecz baterii, aby przygotować i wdrożyć programy zmiany i podnoszenia kwalifikacji dopasowane do potrzeb poszczególnych krajów.
W posiedzeniu wysokiego szczebla, któremu przewodniczył wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič, uczestniczyli komisarz Thierry Breton, komisarz Nicolas Schmit, przedstawiciele 15 państw członkowskich UE, wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Inwestycyjnego Thomas Östros i Ambroise Fayolle, pierwszy wiceprzewodniczący Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Jürgen Rigterink, posłanka do Parlamentu Europejskiego Hildegard Bentele oraz dyrektor generalny EIT InnoEnergy Diego Pavia.
Wypowiedzi członków kolegium komisarzy:
Wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič, odpowiedzialny za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie: W 2017 r. przemysł baterii w UE prawie nie istniał. Obecnie Europa jest globalnym centrum produkcji baterii, a w poszczególnych państwach członkowskich powstaje 20 wielkich fabryk. Do 2030 r. powinniśmy produkować co roku tyle baterii, aby zasilić około 11 mln samochodów elektrycznych, zmierzając na pełnych obrotach do osiągnięcia strategicznej autonomii w tym kluczowym sektorze. Trwałość tego sukcesu europejskiego sektora baterii zależy jednak od naszej zdolności do sprostania najpilniejszym wyzwaniom – w zakresie surowców krytycznych i umiejętności – w oparciu o potrzebne bardziej systematyczne podejście. Najwyższy czas również, aby przyjąć nowe ramy regulacyjne, dzięki którym na rynek UE trafiać będą tylko najbardziej ekologiczne, najwydajniejsze i najbezpieczniejsze baterie.
Komisarz Marija Gabriel, odpowiedzialna za innowacje, badania naukowe, kulturę, edukację i młodzież powiedziała: W nowej epoce innowacje transformacyjne muszą być powiązane z umiejętnościami i edukacją. Europejski sojusz na rzecz baterii jest wdrażany przez największy ekosystem innowacji w Europie: Europejski Instytut Innowacji i Technologii. Akademia europejskiego sojuszu na rzecz baterii wyposaży tysiące pracowników i osób uczących się w umiejętności potrzebne innowacyjnym firmom i przedsiębiorstwom typu start-up do rozwoju i poszerzania skali działalności, tak aby stawały się one światowymi liderami technologicznymi. Ponadto będzie ona również inwestować w ekosystem innowacji stanowiący podstawę europejskiego łańcucha dostaw baterii, z platformami szkoleniowymi, ośrodkami i programami nauczania gotowymi, by sprostać zapotrzebowaniu na bardziej konkurencyjną Europę.
Komisarz Nicolas Schmit, odpowiedzialny za miejsca pracy i prawa socjalne: Musimy wyposażyć pracowników w nowe i dodatkowe umiejętności, aby wspierać wzrost i zrównoważony rozwój w sektorze baterii. Europejska Akademia Baterii, wspierana dzięki finansowaniu z REACT-EU, ma kluczowe znaczenie dla przyspieszenia sukcesu europejskiego sojuszu na rzecz baterii i jest konkretnym rezultatem paktu na rzecz umiejętności. Pomoże ona Europie sprostać zapotrzebowaniu na 800 tys. pracowników, którzy do 2025 r. będą musieli przekwalifikować się lub podnieść swoje kwalifikacje w branży baterii.
Komisarz Thierry Breton, odpowiedzialny za rynek wewnętrzny: Pięć lat temu istniało ryzyko, że Europa nieodwracalnie znajdzie się w tyle za konkurentami na światowym rynku baterii. Obecnie jest na drodze do zaspokojenia aż 90 proc. swoich potrzeb do 2030 r. Jest to niezwykły zwrot sytuacji i przykład tego, co UE może osiągnąć dzięki silnemu zaangażowaniu politycznemu i wspólnym wysiłkom. Wciąż jednak należy poczynić znaczne postępy w dziedzinie zrównoważonej i odpowiedzialnej produkcji i pozyskiwania surowców do produkcji baterii oraz w zakresie wyposażenia europejskiej siły roboczej w odpowiednie umiejętności. Kolejnym wyzwaniem jest zadbanie o to, by w tych obszarach nadążać za znacznymi postępami, jakie mają miejsce w dziedzinie ogniw baterii. Kluczowym krokiem będzie przyjęcie nowego rozporządzenia w sprawie baterii, a zatem apeluję do państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego o osiągnięcie porozumienia bez dalszych opóźnień.
Kontekst
W 2017 r. Komisja Europejska uruchomiła europejski sojusz na rzecz baterii, aby stworzyć kompletny, konkurencyjny w skali światowej i zrównoważony łańcuch wartości w sektorze baterii w UE. Było to częścią szerszego celu, jakim jest zapewnienie strategicznej autonomii w sektorze, który ma kluczowe znaczenie dla trwającej transformacji ekologicznej i cyfrowej gospodarki europejskiej.
Sojusz zapewnił ramy umożliwiające współpracę Komisji, państw członkowskich, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz podmiotów z sektora przemysłu i innowacji w celu wypracowania wspólnego programu. Podstawowe cele i kierunki polityki określono w strategicznym planie działania na rzecz baterii przyjętym w 2018 r.
Prace sojuszu odegrały rolę katalizatora szybkiego rozwoju ekosystemu baterii. Szacuje się, że do 2030 r. roczna wartość dodana generowana przez w pełni rozwinięty europejski ekosystem baterii wyniesie około 625 mld euro.
EIT InnoEnergy, jedna ze wspólnot wiedzy i innowacji (WWiI) Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), koordynuje działania podejmowane przez europejski sojusz na rzecz baterii, co obejmuje nadzór nad pracami akademii oraz ustanowienie programów edukacyjnych i ośrodków analitycznych.
Dodatkowe informacje
Pytania i odpowiedzi: podsumowanie prac europejskiego sojuszu na rzecz baterii
Nota informacyjna na temat europejskiego sojuszu na rzecz baterii