Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

PM Komisarz 2W dniu 2 lutego 2022 r. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski wziął udział w posiedzeniu wysokiego szczebla Koalicji Europejskich Regionów Rolniczych AGRIREGIONS. Gościem posiedzenia był Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Janusz Wojciechowski. Przedstawiciele regionalni debatowali z nim na temat kluczowej roli jaką regiony powinny odgrywać we wdrażaniu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) tak, aby zapewnić jej dostosowanie do lokalnych potrzeb. Podkreślono także potrzebę uwzględnienia skutków Europejskiego Zielonego Ładu na szczeblu lokalnym i regionalnym.  Podczas posiedzenia odbyła się również debata na temat przyszłych działań w ramach Koalicji.

Potrafimy wspólnie rozmawiać o naszych problemach i je prezentować, dzięki czemu nas głos jest bardziej słyszalny w Unii Europejskiej” powiedział Wicemarszałek K. Grabowski podczas dyskusji na temat przyszłości współpracy. Dodał również, że pozwala ona regionom z różnych krajów czerpać ze wspólnych doświadczeń, aby mogły jak najlepiej zadbać o zrównoważony rozwój obszarów wiejskich na swoim terenie. Wicemarszałek zwrócił również uwagę na problemy związane z centralizacją środków WPR, podkreślając jednocześnie, że w regionach najlepiej rozumie się specyfikę i potrzeby danego obszaru, co pozwala na odpowiednie ukierunkowanie funduszy i działań.

Komisarz Wojciechowski zwrócił się do przedstawicieli regionów koalicji AgriRegions zaznaczając, że ich głos jest potrzebny w dyskusji nad planami strategicznymi, ponieważ obecnie decyduje się przyszłość wspólnej polityki rolnej. „Chcę, żeby głos regionów był silnie słyszalny” – powiedział unijny komisarz podkreślając, że obecna reforma WPR zwiększająca znaczenie działań środowiskowych jest największą reformą tej polityki od 30 lat. Odniósł się również do Europejskiego Zielonego Ładu i związanych z nim obaw, że jego cele mogą osłabić produktywność rolnictwa zapewniając, że w efekcie UE ma pozostać światową potęgą w zakresie produkcji dobrej i zdrowej żywności.

Cieszę się, że Pan Komisarz powiedział, że regiony są niezwykle ważne” odpowiedział Wicemarszałek K. Grabowski, zwracając jednocześnie uwagę komisarza na mniejsze środki dla samorządów w ramach WPR pomimo bardzo dużych potrzeb inwestycyjnych. W tym kontekście podkreślił problem wykluczenia najmniejszych miejscowości w planach dystrybucji funduszy tej polityki. Wicemarszałek zaakcentował również wyzwania związane z Afrykańskim Pomorem Świn zwracając się z apelem o ujednolicenie zasad związanych z przeciwdziałaniem tej chorobie dla całej UE. Zwrócił również uwagę komisarza na problem stepowienia w południowej części Wielkopolski i związaną z tym konieczność pozyskania środków na zbiornik retencyjny. Wicemarszałek K. Grabowski odniósł się także do unijnej strategii „Od pola do stołu” podkreślając w tym kontekście przyjęcie regionalnego programu zapobiegania marnotrawstwu żywności. 

Podczas posiedzenia przedstawiono również projekty planów strategicznych WPR z poszczególnych krajów, które zostały przesłane do Komisji Europejskiej. Damiana Nowak, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła elementy polskiego planu strategicznego podkreślając zadania regionalne oraz tzw. eko-programy, które są nowością unijnej polityki rolnej.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Koalicja Europejskich Regionów Rolniczych AGRIREGIONS jest głosem samorządów współpracujących na rzecz obrony sprawiedliwej i zrównoważonej wspólnej polityki rolnej (WPR) oraz roli regionów w jej wdrażaniu. Reprezentuje 17 regionów z 7 państw członkowskich: 

Açores, Andaluzja, Autonomiczna Prowincja Bolzano – Południowy Tyrol, Owernia-Rhône-Alpes, Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Bretagne, Kastylia y Léon, Emilia-Romagna, Estremadura, Lombardia, Nouvelle Aquitaine, Normandie, Pays de la Loire, Sibiu County, Toscana, Wielkopolska.

Łącznie stanowią one ponad 17 % całkowitej powierzchni użytków rolnych w UE i stanowią ponad 15 % ludności UE.

mt_ignore