„Potrafimy wspólnie rozmawiać o naszych problemach i je prezentować, dzięki czemu nas głos jest bardziej słyszalny w Unii Europejskiej” powiedział Wicemarszałek K. Grabowski podczas dyskusji na temat przyszłości współpracy. Dodał również, że pozwala ona regionom z różnych krajów czerpać ze wspólnych doświadczeń, aby mogły jak najlepiej zadbać o zrównoważony rozwój obszarów wiejskich na swoim terenie. Wicemarszałek zwrócił również uwagę na problemy związane z centralizacją środków WPR, podkreślając jednocześnie, że w regionach najlepiej rozumie się specyfikę i potrzeby danego obszaru, co pozwala na odpowiednie ukierunkowanie funduszy i działań.
Komisarz Wojciechowski zwrócił się do przedstawicieli regionów koalicji AgriRegions zaznaczając, że ich głos jest potrzebny w dyskusji nad planami strategicznymi, ponieważ obecnie decyduje się przyszłość wspólnej polityki rolnej. „Chcę, żeby głos regionów był silnie słyszalny” – powiedział unijny komisarz podkreślając, że obecna reforma WPR zwiększająca znaczenie działań środowiskowych jest największą reformą tej polityki od 30 lat. Odniósł się również do Europejskiego Zielonego Ładu i związanych z nim obaw, że jego cele mogą osłabić produktywność rolnictwa zapewniając, że w efekcie UE ma pozostać światową potęgą w zakresie produkcji dobrej i zdrowej żywności.
„Cieszę się, że Pan Komisarz powiedział, że regiony są niezwykle ważne” odpowiedział Wicemarszałek K. Grabowski, zwracając jednocześnie uwagę komisarza na mniejsze środki dla samorządów w ramach WPR pomimo bardzo dużych potrzeb inwestycyjnych. W tym kontekście podkreślił problem wykluczenia najmniejszych miejscowości w planach dystrybucji funduszy tej polityki. Wicemarszałek zaakcentował również wyzwania związane z Afrykańskim Pomorem Świn zwracając się z apelem o ujednolicenie zasad związanych z przeciwdziałaniem tej chorobie dla całej UE. Zwrócił również uwagę komisarza na problem stepowienia w południowej części Wielkopolski i związaną z tym konieczność pozyskania środków na zbiornik retencyjny. Wicemarszałek K. Grabowski odniósł się także do unijnej strategii „Od pola do stołu” podkreślając w tym kontekście przyjęcie regionalnego programu zapobiegania marnotrawstwu żywności.
Podczas posiedzenia przedstawiono również projekty planów strategicznych WPR z poszczególnych krajów, które zostały przesłane do Komisji Europejskiej. Damiana Nowak, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła elementy polskiego planu strategicznego podkreślając zadania regionalne oraz tzw. eko-programy, które są nowością unijnej polityki rolnej.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Koalicja Europejskich Regionów Rolniczych AGRIREGIONS jest głosem samorządów współpracujących na rzecz obrony sprawiedliwej i zrównoważonej wspólnej polityki rolnej (WPR) oraz roli regionów w jej wdrażaniu. Reprezentuje 17 regionów z 7 państw członkowskich:
Açores, Andaluzja, Autonomiczna Prowincja Bolzano – Południowy Tyrol, Owernia-Rhône-Alpes, Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Bretagne, Kastylia y Léon, Emilia-Romagna, Estremadura, Lombardia, Nouvelle Aquitaine, Normandie, Pays de la Loire, Sibiu County, Toscana, Wielkopolska.
Łącznie stanowią one ponad 17 % całkowitej powierzchni użytków rolnych w UE i stanowią ponad 15 % ludności UE.