Zapoznaj się z istotnymi informacjami
Na promocję unijnych produktów rolno-spożywczych w UE i poza nią przeznaczono 185,9 mln euro. Z powyższego budżetu aż 176,4 mln euro przeznaczone jest na współfinansowanie programów promocyjnych, które zostaną wyłonione spośród złożonych wniosków. Pozostała część środków finansowych będzie wspierać unijne inicjatywy w tym obszarze.
W ramach polityki promocyjnej współfinansowane będą kampanie zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, a także wspierające cele strategii „Od pola do stołu”, planu działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej oraz komunikatu ws. europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Koniec epoki klatkowej”. Na przykład, aby poprawić spójność z celem strategii „Od pola do stołu”, którym jest zwiększenie zrównoważonej konsumpcji, wszystkie wizualne materiały promocyjne kampanii w UE kierowane do konsumentów, będą musiały zawierać odwołania do wytycznych żywieniowych danego państwa członkowskiego UE.
Ponadto, kampanie powinny także uwydatniać wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości, a także różnorodność oraz tradycyjne aspekty unijnych produktów rolno-spożywczych, w tym unijnych systemów jakości. Z kolei w przypadku kampanii zagranicznych, priorytetem są rynki o dużym potencjale wzrostu, takie jak Japonia, Korea Południowa oraz Kanada. Kampanie powinny skutkować zwiększeniem konsumpcji oraz konkurencyjności unijnych produktów rolno-spożywczych.
Kto może wziąć udział w naborze?
Do wzięcia udziału w zaproszeniu szczególnie zachęca się organizacje handlowe, organizacje producentów, a także grupy rolno-spożywcze odpowiedzialne za działania promocyjne.
Sprawdź jak złożyć wniosek i na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby zwiększyć swoje szanse
Projekty będą oceniane szczególnie pod kątem kryteriów zrównoważonej produkcji i konsumpcji, zgodności z celami Wspólnej Polityki Rolnej w tym w obszarze klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, jak i także zgodności z postanowieniami strategii „Od pola do stołu”. Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (ang. European Research Executive Agency, REA) udostępni szereg narzędzi, aby wesprzeć wnioskodawców, by odnieśli sukces w naborze.
Wnioski można składać do 21 kwietnia br. za pośrednictwem specjalnego portalu, który dostępny jest w tym miejscu. Wnioski zostaną ocenione przez Komisję Europejską, która ogłosi wyniki jesienią br.
Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KE