O nagrodę mogą ubiegać się twórcy projektów (zakończonych nie później niż 2 lata temu), ogniskujących się wokół problematyki zrównoważonej transformacji i przybliżających Europejski Zielony Ład lokalnym społecznościom i nie tylko. Wyróżnienie mogą zdobyć również młodzi mieszkańcy Europy (poniżej 30 roku życia), których pomysły i projekty są innowacyjne.
Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach, które zarówno odzwierciedlają osie tematyczne zidentyfikowane podczas etapu współprojektowania Nowego Europejskiego Bauhasu, jak i są zainspirowane opiniami oraz doświadczeniami tysięcy obywateli UE i organizacji:
- powrót do natury;
- odzyskanie poczucia przynależności;
- nadanie priorytetu ludziom i miejscom, którzy najbardziej go potrzebują;
- propagowanie w ekosystemie przemysłowym podejścia długoterminowego, które będzie zintegrowane i bazujące na cyklu życia.
Kto może ubiegać się o nagrodę?
Wnioski konkursowe mogą składać zarówno obywatele UE, jak i mieszkańcy państw trzecich, pod warunkiem, iż ich pomysł lub projekt jest rzeczywiście opracowany i/lub fizycznie zlokalizowany w UE. Dozwolone są również zgłoszenia wysyłane przez konsorcja, jednakże należy pamiętać, że kryteria są takie same jak w przypadku projektów unijnych.
Osoby, które nie ukończyły 30. roku życia do dnia 28 lutego 2022 r. mogą ubiegać się o dwie nagrody przewidziane w ramach konkursu – Nagrodę Nowego Europejskiego Bauhausu dla młodych talentów oraz Nagrodę Nowego Europejskiego Bauhausu o ile ich projekty zostały ukończone w ciągu ostatnich 2 lat (starsze projekty się nie kwalifikują).
Uwaga!
Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na dedykowanej stronie internetowej, którą znajdziesz tu. Formularz do aplikowania znajduje się w tym miejscu.
Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. ERRIN