Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

pexels fauxels 3184431Komisja Europejska otworzyła nową edycję konkursu Horizon Impact Award – nagrody dedykowanej projektom finansowanym przez UE, których wyniki wywarły wpływ na społeczeństwo w Europie i poza nią. Do konkursu można zgłaszać projekty realizowane w ramach programów ramowych UE (Horyzont 2020 oraz 7. PR). Zgłoszenia można wysyłać do 8 marca 2022 r.

Po sukcesie edycji pilotażowych w 2019 i 2020 roku, Horizon Impact Award 2022 powraca ze zwiększoną pulą nagród pieniężnych i większą liczbą laureatów. W edycji 2022 nagrodzonych zostanie sześciu zwycięzców, z których każdy otrzyma 25 tys. euro.

– Chcemy podkreślić znaczenie tego, jak badania, innowacje i nauka przekładają się na konkretne korzyści dla obywateli i społeczeństwa. Nagroda Horizon Impact honoruje projekty i stojące za nimi osoby, które przyczyniły się do przeobrażenia gospodarki, społeczeństwa i kształtowania polityki – prowadzące do postępów w różnych dziedzinach – powiedziała unijna komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel.

Nagroda będzie podkreślać konkretne osiągnięcia, które mają możliwą do wykazania wartość dla społeczeństwa, i będzie honorować ludzi, którzy za tym sukcesem stoją. W konkursie mogą wziąć udział projekty realizowane w ramach 7. Programu Ramowego (2007-2013) i Horyzontu 2020 (2014-2020), które zakończą się do dnia zamknięcia naboru, czyli do 8 marca 2022 r. 

Szczegóły konkursu są dostępne na stronie Horizon Impact Award.

Horizon Impact Award ma na celu promowanie szerszych korzyści społeczno-gospodarczych płynących z inwestycji UE w badania i innowacje oraz zachęcenie i zainspirowanie beneficjentów programów ramowych do wykorzystania wyników ich badań do tworzenia wartości dla całego społeczeństwa.

Projekty nagrodzone w 2020 r. przyczyniły się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, stworzyły nową dziedzinę technologiczną o potencjalnym zastosowaniu w wielu branżach, przyczyniły się do poprawy jakości życia dzieci ze schyłkową niewydolnością serca oczekujących na operację przeszczepu serca, wywarły wpływ na środowisko i politykę poprzez ochronę ekosystemu morskiego oraz przyczyniły się do zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Więcej o laureatach edycji 2020

Wśród zwycięzców z 2019 r. są projekty, które przyniosły nowy lek na rzadką chorobę, pomogły zapobiegać krzywdzeniu dzieci, zwiększyły bezpieczeństwo przeglądania sieci, opracowały energooszczędny system nawilżania i chroniły obszary przybrzeżne przed skutkami zmian klimatycznych.