
Docelowo przyniesie to korzyści obywatelom dzięki skuteczniejszemu i sprawniejszemu nadzorowi, który zapewni stabilność systemu finansowego, integralność rynku i ochronę inwestorów. Pomoże to również przedsiębiorstwom, powodując, w miarę możliwości, zmniejszenie obciążeń związanych ze sprawozdawczością.
Strategia ta bezpośrednio wpisuje się w cele europejskiej strategii w zakresie danych i pakietu dotyczącego finansów cyfrowych w zakresie promowania innowacji cyfrowych w Europie. Ponadto strategia ta przyczynia się do realizacji celów unii rynków kapitałowych i do utworzenia jednolitego rynku usług finansowych.
Strategia obejmuje cztery główne elementy:
- Zapewnienie spójnych i w ustandaryzowanych danych, które opierają się na jasnej i wspólnej terminologii, a także na wspólnych standardach, formatach i zasadach.
- Ułatwianie udostępniania i ponownego wykorzystywania zgłoszonych danych przez organy nadzorcze poprzez usuwanie nieuzasadnionych przeszkód prawnych i technologicznych, tak aby uniknąć powielania wniosków o przekazanie danych.
- Poprawa struktury wymogów w zakresie sprawozdawczości poprzez opracowanie wytycznych opartych na najlepszych praktykach w zakresie stosowania zasad lepszego stanowienia prawa w dziedzinie sprawozdawczości nadzorczej.
- Wprowadzenie zasad wspólnego zarządzania w celu poprawy koordynacji i wspierania ściślejszej współpracy między różnymi organami nadzoru i innymi odpowiednimi zainteresowanymi stronami, umożliwiając im dzielenie się wiedzą fachową i wymianę informacji.
Wypowiedzi członków kolegium komisarzy:
Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw gospodarki służącej ludziom, powiedział: Chcemy, aby sprawozdawczość finansowa w UE stała się bardziej efektywna, a jednocześnie w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje transformacja cyfrowa. Strategia ta toruje drogę do solidnego podejścia do monitorowania ryzyka, zapewnienia stabilności finansowej i integralności rynku oraz ochrony inwestorów i użytkowników usług finansowych w UE. Jest ona częścią naszych działań na rzecz uczynienia europejskiego sektora finansowego bardziej przyjaznym dla technologii cyfrowych oraz pobudzania odpowiedzialnych innowacji i konkurencji. Odgrywamy również wiodącą rolę w międzynarodowych dyskusjach mających na celu promowanie dostosowania danych na całym świecie, tak aby gospodarka cyfrowa była skuteczna, bezpieczna i dostępna dla wszystkich.
Mairead McGuinness, komisarz odpowiedzialna za usługi finansowe, stabilność finansową i unię rynków kapitałowych, dodała: Sprawozdawczość nadzorcza stanowi podstawę solidnego sektora finansowego i chcemy, aby unijny system sprawozdawczości był dostosowany do przyszłych potrzeb. Dzisiejsza strategia sprawi, że nasz obecny system stanie się bardziej skuteczny i zmniejszone zostaną obciążenia administracyjne dla przedsiębiorstw finansowych. Dzięki temu unijny sektor usług finansowych pozostanie światowym liderem, i będzie wspierać organy nadzoru w utrzymywaniu stabilności finansowej i ochronie konsumentów.
Kontekst
Organy nadzoru, takie jak Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB), wymagają od spółek finansowych, banków i firm inwestycyjnych przekazywania określonych informacji. Jest to tzw. sprawozdawczość nadzorcza.
Nadzór nad systemem finansowym UE opiera się na danych, które muszą być aktualne, istotne i wysokiej jakości. Unijne przepisy dotyczące sprawozdawczości nadzorczej oraz sposób, w jaki organy gromadzą i wykorzystują dane, muszą nadążać za najnowszymi zmianami, a mianowicie szybkim rozwojem technologii cyfrowych, aby gromadzić i analizować takich danych.
Dzisiejsza strategia ma na celu sprostanie wyzwaniom wynikającym ze zwiększonej ilości i złożoności danych wymaganych do nadzorowania systemu finansowego. Opiera się ona na wnioskach z kompleksowej oceny adekwatności unijnych wymogów w zakresie sprawozdawczości nadzorczej zawartych w unijnych przepisach dotyczących sektora finansowego. W ramach tej oceny Komisja stwierdziła, że obecne wymogi w zakresie sprawozdawczości przewidziane w prawie UE są konieczne i wydają się skuteczne w dostarczaniu organom nadzoru odpowiednich danych. Istnieją jednak niedociągnięcia, jeśli chodzi o definicje dotyczące szeregu wymogów w zakresie sprawozdawczości oraz o sposób gromadzenia danych.
Komisja, wraz z Europejskimi Urzędami Nadzoru, wprowadziła już ukierunkowane usprawnienia w zakresie sprawozdawczości nadzorczej w różnych przepisach sektorowych, a dalsze prace nad tym zagadnieniem są w toku. Niektóre ze zidentyfikowanych problemów dotyczą jednak wszystkich sektorów usług finansowych i w związku z tym są uwzględniane w ramach dzisiejszego szerszego, międzysektorowego podejścia do danych nadzorczych.
Więcej informacji: