Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

konkurs WieniawskiKONKURS WIENIAWSKIEGO 2022 

Idea artystycznej rywalizacji jest trudna do pogodzenia z muzyczną etyką. Może być ona pozytywna i kreatywna jedynie jako „wyzwanie”, lub niekończąca się pogoń za ideałem, jednak w żadnym wypadku nie może towarzyszyć jej duch konfrontacji, gdyż stałaby się wtedy jałowa.

Konkursy mogą być wspaniałą okazją do spotkań, przedstawienia światu nowych talentów, rzuceniem światła na piękne osobowości, które dostarczą nam muzycznego szczęścia na długie lata.

Konkursy pozwalają zaistnieć młodym muzykom w oczach największych międzynarodowych liderów: dyrygentów, producentów płyt, przedstawicieli mediów, a także innych wyspecjalizowanych instytucji.

Konkurs Wieniawskiego jest jednym z najstarszych i od czasu swojego powstania, dzięki wybitnym talentom takim jak Ginette Neveu i Dawid Ojstrach, jednym z najważniejszych.

Młodzi skrzypkowie, przybywajcie licznie z całego świata, jeśli chcecie w październiku 2022 roku pójść tą piękną drogą.

AUGUSTIN DUMAY
Przewodniczący Jury

Data nadsyłania zgłoszeń: 10.01.2022

Jury preselekcyjne:
Augustin Dumay 
Madeleine Carruzzo

Daniel Stabrawa

Henryk Wieniawski, patron Towarzystwa Muzycznego, to jeden z najwspanialszych wirtuozów skrzypiec i fascynująca osobowość, także stosując na wskroś współczesne kryteria. Jego wielkim atutem i źródłem sukcesów było harmonijne łączenie polskości z otwartością na światowe trendy estetyczne. Można być pewnym, że gdyby przyszło mu żyć i koncertować dziś, także należałby do muzycznej czołówki i wywoływał powszechne zainteresowanie mediów.

Organizowane od 1935 roku Konkursy jego imienia, jedne z najstarszych i najbardziej prestiżowych na świecie, kultywują pamięć o nim jako skrzypku i kompozytorze.

O randze i dorobku Konkursów najlepiej świadczą ich laureatki i laureaci oraz znakomici jurorzy. Listę konkursowych championów otwiera zwyciężczyni Konkursu z 1935 roku Ginette Neveu, a wśród laureatów kolejnych piętnastu edycji znaleźli się między innymi: Igor Ojstrach (ZSRR), Charles Treger (USA), Keiko Urushihara (Japonia), Soyoung Yoon (Korea Południowa), Bartłomiej Nizioł (Polska) czy Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja). Wśród znakomitości, które przewodziły konkursowym jury są między innymi: Grażyna Bacewicz, Henryk Szeryng, Shlomo Mintz, Maxim Vengerov i Krzysztof Penderecki.

Ze względu na pandemię 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego, zamiast w 2021 roku, odbędzie się rok później (7-21.10.2022). O przewodniczenie Jury poprosiliśmy francuskiego wirtuoza Augustina Dumay, wiceprzewodniczącym będzie Daniel Stabrawa, wieloletni koncertmistrz Filharmoników Berlińskich.

Ideą organizacji Konkursu jest nie tylko wyłonić najlepszych wykonawców i interpretatorów, ale także znaleźć prawdziwe artystyczne osobowości. Aby zadbać o losy naszych laureatów Augustin Dumay zaproponował wprowadzenie do jury nie tylko skrzypków, ale również przedstawicieli całej muzycznej branży.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest znakiem firmowym Poznania i Wielkopolski i jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej kulturze, o światowym zasięgu, współcześnie wspieranym przez środki masowej komunikacji.

Na uczestników Konkursu czekają atrakcyjne nagrody, Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza – piękna sala koncertowa o doskonałej akustyce, znakomici pianiści-akompaniatorzy oraz dwie orkiestry – kameralna i symfoniczna.

Czekamy na Was, młodzi, utalentowani skrzypkowie i już dziś życzymy, abyście dzięki interpretacjom pełnym maestrii i wrażliwości, zapisali się jak najlepiej w historii Konkursów. Ci, którym się poszczęści, dołączą do grona wybitnych skrzypków pod sztandarem Henryka Wieniawskiego. Do zobaczenia w Poznaniu!

ALINA KURCZEWSKA

Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu