Wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas powiedział: Ogłoszenie nowych zaproszeń do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ w 2022 r. ma szczególny oddźwięk. W 2022 r. przypada 35 rocznica programu; jest to również rok poświęcony młodzieży. Od wielu lat Erasmus jest niezapomnianym doświadczeniem, a 2022 r. będzie jeszcze bardziej niezapomniany! W tym nowym roku mamy nadzieję, że doświadczenie związane z programem Erasmus stanie się bardziej sprzyjające włączeniu społecznemu i obejmie więcej osób, tak aby po wielu trudnych miesiącach młodzi ludzie mogli znowu się uczyć i podróżować.
Komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel dodała: W przyszłym roku będziemy obchodzić 35-lecie programu Erasmus+ i jego sukcesów w umożliwianiu ludziom studiowania, uczenia się i zdobywania doświadczenia zawodowego za granicą. Dla wszystkich uczestników udział w programie był doświadczeniem, które nie tylko zmieniło ich życie pod względem osobistym i zawodowym, ale też pozostawiło trwałe wspomnienia o tym, co oznacza życie w Unii Europejskiej. Chcemy, aby większa liczba osób miała możliwość uczestniczenia w programie Erasmus+ i czerpania z niego korzyści. W 2022 r. będziemy również obchodzić Europejski Rok Młodzieży, a program Erasmus+ odegra w nim kluczową rolę.
Program w dalszym ciągu będzie wspierał młodych ludzi i zachęcał ich do uczestnictwa w życiu demokratycznym, w szczególności wspierając cele Europejskiego Roku Młodzieży 2022, zapowiedzianego w orędziu o stanie Unii z września 2021 r. W 2022 r. wzmożone zostaną również główne działania w zakresie mobilności i współpracy.
Główne nowości wprowadzone w ogłoszonych dzisiaj zaproszeniach do składania wniosków to:
- Projekty na przyszłość: Nowe projekty na dużą skalę będą wspierać wysokiej jakości edukację cyfrową sprzyjającą włączeniu oraz dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia do transformacji ekologicznej. Te ambitne projekty będą realizowane w ramach większego budżetu, a ich trwanie przewiduje się na co najmniej trzy lata. Ich celem jest zaangażowanie różnorodnych organizacji prywatnych i publicznych. Projekty te będą zasadniczo służyć osiągnięciu innowacyjnych wyników, które w skali europejskiej mogą mieć wpływ na edukację.
- Więcej wymian z państwami trzecimi: Dzięki środkom z instrumentów zewnętrznych UE państwa trzecie będą mogły uczestniczyć w ukierunkowanych projektach i wymianach, zwłaszcza w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego oraz sportu.
- Program DiscoverEU bardziej dostępny dla wszystkich: Program DiscoverEU oferuje 18-latkom możliwość podróżowania po Europie. Każdego roku odbywają się dwie tury składania wniosków o bezpłatne bilety. Począwszy od 2022 r. odbywać się będą tury skierowane do odpowiednich organizacji, aby umożliwić jeszcze większej liczbie młodych ludzi o mniejszych szansach udział w programie. Będą oni mogli skorzystać z bardziej ukierunkowanego wsparcia i finansowania.
- UE bliżej szkół: Uczenie się o celach i funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi istotny element propagowania postaw obywatelskich oraz wspólnych wartości w zakresie wolności, tolerancji i niedyskryminacji. Działania Jean Monnet, promujące edukację na temat UE, zostaną wprowadzone w szkołach dla uczniów w każdym wieku, nie tylko w zakresie kształcenia ogólnego, lecz także zawodowego w połączeniu z różnymi działaniami, np. wizytami studyjnymi.
- Prostszy system finansowania projektów współpracy: W ramach partnerstw współpracy program Erasmus+ umożliwia beneficjentom składanie wniosków o otrzymanie ryczałtu na realizację swoich projektów. Znacznie zmniejsza to obciążenie administracyjne związane ze składaniem wniosków, zarządzaniem projektem i zadaniami sprawozdawczymi.
Każdy podmiot publiczny lub prywatny działający w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu może ubiegać się o dofinansowanie z pomocą agencji krajowych programu Erasmus+ z siedzibą we wszystkich państwach członkowskich UE i państwach trzecich stowarzyszonych z Programem oraz Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury.
Szczegółowe informacje na temat konkretnych działań i związanych z nimi terminów składania wniosków są dostępne w dokumentach opublikowanych na specjalnej stronie internetowej.
Kontekst
Całkowity budżet programu Erasmus+ w latach 2021–2027 wynosi 26,2 mld euro, który dopełnia kwota około 2,2 mld euro z instrumentów zewnętrznych UE. Projekty Erasmus+ w zakresie mobilności i współpracy wspierają transformację ekologiczną i cyfrową, jednocześnie promując aktywną postawę obywatelską i większy udział w życiu demokratycznym. Od początku pandemii COVID-19 program ten przyczynił się do zwiększenia odporności systemów kształcenia i szkolenia. Sprzyjanie włączeniu w dalszym ciągu pozostaje główną zasadą programu, by umożliwić większej liczbie osób uczenie się i udział w międzynarodowych projektach, a także by dotrzeć do większej liczby osób o mniejszych szansach.
Dowiedz się więcej:
Zestawienie informacji na temat nowego programu Erasmus+ na lata 2021–2027
Zaproszenie do składania wniosków dotyczących programu Erasmus+ na 2022 r.