Skąd pomysł na kampanię?
Żyjemy w czasach wielu kryzysów – zmiany klimatyczne, degradacja środowiska naturalnego i jego utrata są ze sobą wzajemnie powiązane zagrażając zwierzętom i roślinom, które stanowią podwaliny naszej egzystencji. Przyroda jest niezbędna dla powietrza, którym oddychamy i dla wody, którą pijemy. Natura daje nam żywność, lekarstwa i schronienia, a także napędza naszą gospodarkę, równolegle chroniąc zdrowie ludzi i planety, dobrobyt ekonomiczny oraz zrównoważony rozwój.
Podczas Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie Różnorodności Biologicznej (COP15), która odbywać się będzie w dniach 25 kwietnia – 8 maja 2022 r., koniecznym jest, aby globalni liderzy wypracowali nowe porozumienie celem ochrony ludzi i planety, a także by wyznaczyli konkretny scenariusz, w którym w przyszłości społeczeństwo będzie mogło żyć w harmonii z naturą.
W ramach przygotowań do COP15, Komisja Europejska we współpracy z Globalną Siecią Młodzieży na rzecz Różnorodności Biologicznej, inicjuje kampanię adresowaną do młodych ludzi pod hasłem Na Zielonej Ścieżce. W ramach inicjatywy, ustanowiony zostanie dialog z przedstawicielami młodego pokolenia, by wspólnie wyznaczyć kolejne istotne działania, konieczne do przywrócenia bioróżnorodności do 2030 r.
Wydarzenie funkcjonując pod hasłem Gotowi do działania #DlaNatury, stanowić będzie część Europejskiego Roku Młodzieży 2022. Celem kampanii jest przyczynienie się do zwiększenia świadomości na temat unijnej strategii ws. różnorodności biologicznej 2030, która jest główną inicjatywą w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Czym są Przystanki na Zielonej Ścieżce?
Aby wzmocnić głos młodzieży, ogłoszone zostało zaproszenie do uczestnictwa w wydarzeniach i działaniach zatytułowanych „Przystanki na Zielonej Ścieżce”, które organizowane są przez młodych ludzi dla młodych ludzi we wszystkich państwach członkowskich UE. Zaproszenie skierowane jest do młodzieży – studentów, naukowców, młodszych specjalistów, artystów, a także organizacji młodzieżowych z UE, by wspólnie uczestniczyć w podróży i wnieść istotny wkład w debatę dotyczącą przyszłości naszej planety i bioróżnorodności.
Zaproszenie do organizacji wydarzeń pt. „Przystanki na Zielonej Ścieżce”:
- ma zapewnić różnorodność tematów związanych ze środowiskiem naturalnym ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przyrody i bioróżnorodności;
- jest adresowane do młodzieży we wszystkich regionach UE;
- umożliwia dowolny format – konferencje w trybie zdalnym, hybrydowym lub na miejscu, warsztaty, wystawy, webinaria, występy artystyczne, maratony projektowania (hackatony), itp.
Dlaczego warto zgłosić wydarzenie?
Jeśli Twoje przedsięwzięcie zostanie wybrane jako jeden z Przystanków Zielonej Ścieżki, otrzymasz możliwość współpracowania z UE oraz współtworzenia marki swojego wydarzenia pod znakiem wizualnym kampanii Na zielonej ścieżce. Ponadto, informacje o Twoim wydarzeniu zostaną zamieszczone na stronach internetowych kampanii i Komisji Europejskiej, na kanałach mediów społecznościowych Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej, a także na innych platformach.
Dla organizatorów wydarzeń udostępniony zostanie specjalnie przygotowany zestaw edytowalnych narzędzi – szablony i materiały do komunikacji oraz promocji przedsięwzięć, wskazówki dot. organizacji, a także pomoc w dostępnie do narzędzi cyfrowych na potrzeby wydarzeń w trybie zdalnym.
Uwaga! Komisja Europejska nie będzie udzielać dotacji finansowych na organizację wydarzeń.
Ważne informacje
Organizatorami wydarzeń w ramach „Przystanków na Zielonej Ścieżce” mogą być osoby w przedziale wiekowym 18-30 lat lub organizacje, sieci oraz społeczności młodzieżowe z państw członkowskich UE.
Uwaga! Wydarzenie będzie mogło zostać wzięte pod uwagę, pod następującymi warunkami:
- będzie zorganizowane w UE;
- adresatami przedsięwzięcia będą młodzi obywatele;
- w przedziale czasowym od marca do maja 2022 r.
Więcej informacji dot. kryteriów znajdziesz tutaj.
Zapoznaj się z ważnymi datami!
- do 30 listopada br. (włącznie) możesz zgłosić swoje wydarzenie, wypełniając ten formularz;
- wyniki zostaną opublikowana w połowie stycznia 2022 r. na stronie internetowej.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KE