Inicjatywa „Leader” w każdej ze swoich faz umożliwiała rozwój wsi z poszanowaniem lokalnej specyfiki. Czas na podsumowanie programu, który właśnie dobiega końca. Aktualnie obszary wiejskie stanowią 90% terytorium UE i zamieszkuje je 60% populacji. Każda społeczność wiejska ma swoje własne problemy i każda rozwiązuje je na swój sposób. To przekonanie dało początek wspólnotowej inicjatywie „Powiązania między działaniami na rzecz rozwoju gospodarczego obszarów wiejskich”, znanej pod nazwą „Leader”.
Leader I, Leader II, a później Leader+ od 1991 roku umożliwiły społecznościom wiejskim tworzenie swoich własnych strategii rozwoju i wybieranie rozwiązań przyszłościowych przy jednoczesnym zachowaniu swojego dziedzictwa przyrody i kultury.
Podejście lokalne w dziedzinie rozwoju obszarów wiejskich uosabiają lokalne grupy działania zrzeszające różne podmioty działające na wsi. Podmioty te biorą odpowiedzialność za lokalne działania, stosując środki opracowane i zatwierdzone właśnie na szczeblu lokalnym.
Inicjatywa promowała również tworzenie sieci kontaktów (na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym) między podmiotami działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Umożliwiło to uczestnikom dzielenie się wiedzą i doświadczeniami.
Dzisiaj działania w tej dziedzinie wchodzą w nowy etap. Inicjatywa będzie od tej chwili częścią programów rozwoju obszarów wiejskich finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). W okresie 2007-2013 na projekty realizowane w ramach „Leader” przeznaczonych zostanie 6% z 88 mld euro, jakie wyasygnowano na rozwój obszarów wiejskich.
W związku z tym w dniach 22 i 23 listopada Komisja organizuje w portugalskim mieście Évora konferencję z okazji zakończenia inicjatywy „Leader+” (2000–2006). Chodzi o to, aby podkreślić, że podejście lokalne jest motorem rozwoju obszarów wiejskich.
- Efektywniejsza polityka regionalna
- Polityka regionalna − racjonalizacja wydatków
- Wspólny rozwój w zmieniającym się świecie
Autor: Komisja Europejska