Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

logo komisjaKomisja ogłasza dziś drugie zaproszenie do składania wniosków dotyczących dużych projektów w ramach funduszu innowacyjnego, będącego jednym z największych na świecie programów demonstracyjnych w zakresie innowacyjnych technologii niskoemisyjnych, finansowanym z dochodów z aukcji uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Z budżetu funduszu innowacyjnego wynoszącego 1,5 mld euro będą finansowane przełomowe technologie w dziedzinach energii ze źródeł odnawialnych, energochłonnych sektorów przemysłu, magazynowania energii oraz wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla.

Wiceprzewodniczący wykonawczy Frans Timmermans powiedział: Fundusz innowacyjny pomaga zwiększyć skalę rozwiązań technologicznych niezbędnych do przejścia na zieloną gospodarkę. Dzięki obecnemu zaproszeniu będziemy wspierać innowacyjne projekty, przyspieszając ich rozwój i umożliwiając jak najszybsze wprowadzenie na rynek. Inwestycja ta będzie wspierać dekarbonizację gospodarki europejskiej, torując drogę do neutralności klimatycznej w 2050 r. i wzmacniając wiodącą pozycję Europy w dziedzinie technologii w skali globalnej.

Biorąc pod uwagę znaczną nadwyżkę zgłoszeń w ramach pierwszego zaproszenia do składania wniosków oraz bogatą pulę projektów, Komisja uprościła proces składania wniosków, który obecnie składa się tylko z jednego etapu. Znacznie skróci to czas oczekiwania od złożenia wniosku do przyznania dotacji.

Projekty będą oceniane pod kątem ich potencjału w zakresie unikania emisji gazów cieplarnianych, potencjału innowacyjnego, dojrzałości finansowej i technicznej oraz potencjału w zakresie zwiększania skali i opłacalności. Zaproszenie do składania wniosków jest otwarte dla projektów ze wszystkich państw członkowskich UE, Islandii i Norwegii do dnia 3 marca 2022 r.

W przypadku projektów, które są obiecujące, ale nie są wystarczająco dojrzałe, aby uzyskać dotację, Europejski Bank Inwestycyjny będzie udzielał pomocy w zakresie opracowywania projektów. 

Dalsze działania 

Projekty można zgłaszać za pośrednictwem unijnego portalu poświęconego finansowaniu i przetargom, gdzie można znaleźć bardziej szczegółowe informacje na temat ogólnej procedury. Termin składania wniosków upływa 3 marca 2022 r. Wnioskodawcy zostaną poinformowani o wynikach oceny w trzecim kwartale 2022 r. Przyznanie dotacji i podpisanie projektów nastąpi w czwartym kwartale 2022 r.

10 listopada zorganizowany zostanie dzień informacyjny, aby umożliwić potencjalnym wnioskodawcom i innym zainteresowanym stronom uzyskanie informacji i zadawanie pytań na temat nowego zaproszenia.

Informacje ogólne

Dochody z funduszu wyniosą ponad 25 mld euro do 2030 r., w zależności od wysokości opłaty za emisję gazów cieplarnianych. Jego celem jest stworzenie odpowiednich zachęt finansowych dla przedsiębiorstw i organów publicznych do inwestowania w nową generację technologii niskoemisyjnych i zapewnienie przedsiębiorstwom z UE przewagi pioniera, aby mogły się stać światowymi liderami w dziedzinie technologii.

Zgodnie z najnowszymi propozycjami dotyczącymi realizacji Europejskiego Zielonego Ładu fundusz zostałby znacznie zwiększony w celu skierowania jeszcze większych inwestycji na przełomowe technologie ekologiczne.

Fundusz innowacyjny jest wdrażany przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA), natomiast Europejski Bank Inwestycyjny zapewnia pomoc w opracowywaniu obiecujących projektów, które nie są gotowe do pełnego wdrożenia.

Dodatkowe informacje

Fundusz innowacyjny

Portal poświęcony finansowaniu i przetargom

Dzień informacyjny na temat nowego zaproszenia do składania wniosków dotyczących dużych projektów

Europejski Zielony Ład

AUTOR: KOMISJA EUROPEJSKA