Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

interreg zdjęciePierwszy nabór w ramach programu Interreg Europa Środkowa (ang.  Interreg Central Europe) adresowany jest do organizacji publicznych i prywatnych, które chcą współpracować ponad granicami. Środki finansowe w ramach programu pozwolą im na wspólne wypracowanie rozwiązań tożsamych wyzwań dla regionów i miast Europy Środkowej, dla których nie istnieją przysłowiowe granice. 

Obszary tematyczne pierwszego zaproszenia do naboru w ramach Interreg Europa Środkowa

Zaproszenie otwarte będzie dla wszystkich priorytetów i celów szczegółowych programu. Od działań współpracy ponadnarodowej oczekuje się przygotowania i wdrożenia strategii, planów działania, narzędzi, szkoleń, działań pilotażowych oraz pokrewnych rozwiązań. Wszystkie podejmowane działania muszą być zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju środowiska, a także z horyzontalnymi zasadami równości i niedyskryminacji.

Priorytety finansowania:

  1. Współpraca na rzecz inteligentniejszej Europy Środkowej – w zakresie tego priorytetu finansowanie uzyskają projekty, które mają zwiększyć potencjał innowacyjny i wspierać wdrażania zaawansowanych technologii. Ponadto, zgłaszać można projekty dotyczące budowy zdolności w obszarze inteligentnych specjalizacji, przemian przemysłowych oraz przedsiębiorczości. Przewidywany budżet dla tego priorytetu w zakresie zaproszenia wynosi 22 mln euro. Zobacz więcej na temat pierwszego priorytetu tu.
  1. Współpraca na rzecz bardziej zielonej Europy Środkowej – w ramach priorytetu drugiego finansowane są projekty, które ogniskują się na wyzwaniach środowiskowych w Europie Środkowej i przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz wykorzystania energii odnawialnej. Dodatkowo, projekty w ramach tego priorytetu mają zachęcać do zrównoważonej mobilności miejskiej. Przewidywany budżet dla tego priorytetu w zakresie zaproszenia wynosi 36 mln euro. Zobacz więcej na temat drugiego priorytetu tu.
  1. Współpraca na rzecz lepiej połączonej Europie Środkowej – w obszarze priorytetu finansowane są projektu, które usprawniają połączenia komunikacyjne regionów wiejskich i peryferyjnych w Europie Środkowej oraz wzmacniają zrównoważony, inteligentny, intermodalny transport, z uwzględnieniem połączeń z korytarzami TEN-T. Przewidywany budżet dla tego priorytetu w zakresie zaproszenia wynosu 7 mln euro. Zobacz więcej na temat trzeciego priorytetu tu.
  1. Poprawa systemu zarządzania współpracą w Europie Środkowej – w zakresie tego priorytetu finansowanie uzyskają projekty, które odnosić się będą do podnoszenia zdolności władz publicznych na wszystkich szczeblach terytorialnych do przygotowywania oraz wdrażania strategii rozwoju terytorialnego za pośrednictwem współpracy. Przewidywany budżet dla tego priorytetu w zakresie zaproszenia wynosi 7 mln euro. Zobacz więcej na temat czwartego priorytetu tu.

Uwaga: nabory zostaną uruchomione 15 listopada br. i potrwają do 23 lutego 2022 r. W zależności od liczby otrzymanych wniosków, przewiduje się, że decyzje o przyznaniu finansowania zostaną podjęte przed końcem 2022 r., aby wybrane projektu mogły wkrótce potem wystartować.

Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Interreg-Central.eu