Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    "EU poziom kolor"

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

EIC logo oficjalneEuropejska Rada ds. Innowacji (ang. European Innovation Council, EIC) podejmuje próbę stworzenia synergii z szeroko pojętym europejskim ekosystemem przedsiębiorstw rozpoczynających działalność dzięki projektom uruchomionym w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej „Startup Europe”.  Do 18 listopada można wziąć udział w naborze wniosków dot. wzmacniania synergii pomiędzy EIC i Startup Europe.

Tytuł projektu i jego numer referencyjny: Wzmacnianie synergii pomiędzy Europejską Radą ds. Innowacji i startup Europe (HORIZON-EIC-2021-STARTUPEU-01)

Co musisz wiedzieć o startup Europe?

Startup Europe to inicjatywa Komisji Europejskiej, której celem jest połączenie start-upów poświęconych tematyce zaawansowanych technologii, scale-upów, inwestorów, akceleratorów, sieci korporacyjnych, uniwersytetów oraz mediów. Inicjatywa wspierana jest przez pakiet finansowanych przez UE projektów oraz działań politycznych, m.in.: EU Startup Nation, Rada Innowacji, Innowacje Cyfrowe  i Inicjatywa Scale-up. Startup Europe jest w pełni zgodny ze strategią KE na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Czego dotyczy projekt?

Zaangażowanych uczestników ekosystemu start-upów zachęca się do zaproponowania działań, które wzmocnią funkcjonowanie Europejskiej Rady ds. Innowacji. Celem jest wsparcie rozwoju europejskich start-upów z branży cyfrowej i zaawansowanych technologii dzięki ukierunkowaniu ich przez EIC. Wspomniane działania mogą być również przeznaczone dla firm rozpoczynających działalność w branży zaawansowanych technologii, które nie otrzymały jeszcze wsparcia ze strony EIC, w tym firm, które otrzymały finansowanie unijne lub prywatne, by zwiększyć ich świadomość w obszarze możliwości oferowanych przez Europejską Radę ds. Innowacji.

Przewiduje się, że realizowane projekty przyczynią się do osiągnięcia następujących efektów:

- rozwoju rynku europejskich start-upów w obszarze strategicznych technologii cyfrowych oraz zaawansowanych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji, zaawansowanego przetwarzania danych, bezpieczeństwa cybernetycznego, Internetu nowej generacji, Blockchain (łańcuchu bloków), technologii finansowanych oraz ekologicznych;

- poprawy zintegrowania startupów wspieranych przez EIC i posiadaczy certyfikatu Seal of Excellence (znak jakości potwierdzający, że zgłoszony wniosek w odpowiedzi na zaproszenie do składania wniosków uzyskał wysoką ocenę, ale z uwagi na ograniczone środki finansowe w budżecie nie może uzyskać dofinansowania. Wniosek może jednak otrzymać wsparcie z innych unijnych lub krajowych źródeł finansowania) z właściwymi lokalnymi i/lub europejskimi ekosystemami oraz społecznościami;

- zwiększenie potencjału w obszarze łączenia rozwiązań technologicznych wypracowanych przez innowacyjne startupy cyfrowe i zajmujące się zaawansowaną technologią finansowane ze środków unijnych oraz z możliwościami inwestycyjnym, z m.in. EIC, Programu InvestEU oraz programu Cyfrowa Europa.

Ważne informacje!  

Zapoznaj się z pełnymi kryteriami i aplikuj do 18 listopada br.

Więcej informacji dotyczących naboru znajdziesz w tym miejscu.

Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. EIC