Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

W dn. 8.11.2007 r odbyło się spotkanie przedstawicieli polskich regionów w Brukseli w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. Jak poinformował na spotkaniu Radca Grzegorz Radziejewski z wydziału ds. budżetu i finansów Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, we wrześniu br. rozpoczęto pierwsze działania związane z przeglądem Budżetu UE 2008/2009 oraz, co za tym idzie, z rewizją celowości i kształtu polityk UE. 

KE wydała w tej sprawie komunikat pt. Issues paper, opracowany w formule otwartych pytań, którego celem są szerokie konsultacje społeczne.Zgłaszanie uwag i komentarzy możliwe jest do 15.04.2008 r. Uwagi należy kierować na adres: budget-review@ec.europa.eu. Wszystkie komentarze zostaną opublikowane na stronie http://ec.europa.eu/budget/reform/index_en.htm. W maju 2008 r. odbędzie się konferencja przedstawiająca rezultaty konsultacji.

 

W połowie 2008 r. KE opracuje dokument ustalający ramy dalszego przebiegu prac nad przeglądem budżetu. Kalendarz prac zbiegnie się z prezydencją francuską oraz rewizją Wspólnej Polityki Rolnej.

Komunikat składa się z trzech części, każda z nich opracowana jest w formule otwartych pytań:

1) Pożądane kierunki wydatkowania środków budżetu UE: jakie powinny być kierunki wydatkowania środków? czy nowe kierunki tj.: przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych, odnawialne źródła energii, przeciwdziałanie terroryzmowi i poprawa bezpieczeństwa, migracje, rola UE w procesie globalizacji oraz inwestycje w nowe technologie, uzyskają w przyszłości akceptację?

2) Techniczna strona wydatkowania środków: czy proporcje, w jakich rozdzielony jest budżet, na środki zarządzane w systemie shared management (przy współudziale Państw Członkowskich) i środki do wyłącznej dyspozycji KE, są słuszne? czy wspólfinansowanie powinno zostać zachowane w dotychczasowych proporcjach? Czy taki system zarządzania finansowego jest efektywny?

3) Finansowanie budżetu UE: w jaki sposób powinno się obliczać składki Państw Członkowskich do budżetu UE? czy mechanizmy korekcyjne dotyczące składek powinny być zachowane?

Komitet Europejski Rady Ministrów powierzył UKIE wiodącą rolę w przygotowaniu oficjalnego stanowiska Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie przeglądu Budżetu 2008/2009