W aktualizacji unijnej strategii przemysłowej podkreślona została konieczność przyspieszania cyfrowych i ekologicznych przemian w przemyśle UE. Spośród zaproponowanych instrumentów, Komisja Europejska przedstawiła pomysł, by w razie potrzeby współtworzyć przy wsparciu przemysłu, władz publicznych, partnerów społecznych oraz innych zainteresowanych podmiotów, ścieżki ekosystemów. Pierwszeństwo należy przyznać sektorom silnie dotkniętym kryzysem, dla których korzystne byłoby przyspieszenie dwojakiej transformacji (transformacji cyfrowej i transformacji ekologicznej), celem przyspieszenia ożywienia gospodarczego. Ekosystem przemysłu energochłonnego został uznany za jeden z krytycznych ekosystemów, w związku z czym traktowany jest on jako jeden z priorytetowych, a w jego ramach we współpracy z zainteresowanymi stronami będą współtworzone jego ścieżki transformacji.
Służby Komisji Europejskiej opracowały dokument roboczy, celem określenia potencjalnych scenariuszy ścieżki transformacji w kierunku odporniejszego, bardziej innowacyjnego, zrównoważonego i cyfrowego ekosystemu przemysłu energochłonnego. Przygotowany dokument ma na celu zainicjowanie procesu współtworzenia konkretnych działań, oraz zobowiązań ze wszystkimi zainteresowanymi stronami ekosystemu energochłonnych gałęzi przemysłu.
Kto powinien wziąć udział w konsultacjach?
Do wypełnienia ankiety zachęca się w szczególności: przedstawicieli społeczności akademickiej, instytucje badawcze, stowarzyszenia przedsiębiorców, przedsiębiorstwa, organizacje konsumenckie, organizacje środowiskowe, instytucje unijne, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, administracja krajowa, regionalna i lokalna, związku zawodowe oraz obywatele UE.
Uwaga!
Wypełnienie formularza, który jest dostępny tu, jest możliwe do 22 listopada 2021 r.
W oparciu o rezultaty konsultacji i dalsze spotkania z zainteresowanymi stronami zostanie stworzona ścieżka transformacji, która zostanie przedstawiona na przełomie grudnia 2021 i stycznia 2022 r.
Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KE