Kilka słów o wydarzeniu
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest czołową kampanią Komisji Europejskiej, której celem jest podnoszenie świadomości w zakresie problematyki zrównoważonej mobilności miejskiej. W ramach inicjatywy promowana jest zmiana przyzwyczajeń na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego oraz wyboru innych ekologicznych i inteligentnych rozwiązań w transporcie.
Częścią inicjatywy jest coroczne, kilkudniowe wydarzenie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, które w tym roku odbywa się w dniach 16-22 września, zaś punktem kulminacyjnym będzie Dzień bez Samochodu. Organizatorom przedsięwzięcia szczególnie zależy na zachęceniu władz lokalnych do promowania nowej infrastruktury i technologii oraz przeprowadzania pomiarów jakości powietrza.
Co roku do inicjatywy zgłaszają się kolejne miasta i gminy, a dzięki zainteresowaniu medialnemu kampania powszechnie jest uznawana za siłę napędową zrównoważonej mobilności zarówno w Europie, jak i poza nią.
Co warto wiedzieć o tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu?
Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbywa się pod hasłem „Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności”. Wybór tematu przewodniego wydarzenia ma stanowić wyraz uznania dla trudów doświadczanych przez Europę oraz świat w trakcie pandemii COVID-19. Temat ma również skłonić do refleksji nad możliwościami zmian będących konsekwencjami bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego w Europie.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu będzie koncentrować się na czterech głównych obszarach tematycznych: zdrowiu psychicznym (1), zdrowiu fizycznym (2), bezpieczeństwie (3) oraz reagowaniu na COVID-19 (4).
Sprawdź, gdzie w Wielkopolsce odbywać się będą wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodniu Zrównoważonego Transportu 2021!
Każdego roku do inicjatywy mogą dołączać władze lokalne, instytucje edukacyjne, przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe. Wspomniani zainteresowani mogą uczestniczyć w wydarzeniu, celem zaprezentowania własnych praktyk na rzecz zrównoważonej mobilności, które stosowane były w ciągu roku. W tegorocznej edycji wydarzenia uczestniczyć będzie 172 podmiotów z Polski, w tym reprezentacja z Wielkopolski - m.in. Leszno, Wągrowiec, Śrem, Ostrów Wielkopolski, Nowy Tomyśl oraz Krzyż Wielkopolski (wszystkich zaangażowanych można znaleźć w tym miejscu). Miasta i gminy, które zgłosiły się mogły wybrać jedną z trzech opcji – zorganizowanie działań związanych ze zrównoważoną mobilnością, wdrożenie jednego lub więcej stałych środków transportu lub zorganizowanie „Dnia bez samochodu”, które przeprowadzą w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, Co ciekawe, organizatorzy wydarzenia przewidują przyznanie tytułów „złotych uczestników” władzom lokalnym, które przeprowadzą wszystkie trzy możliwości. Wspomniani „złoci uczestnicy” będą mieć szansę ubiegać się o nagrodę Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, która przyznawana jest władzom lokalnym, które podejmują szczególne starania na rzecz promowania zrównoważonej mobilności podczas wydarzenia.
Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. European Mobility Week