Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

eusew 2021Czym jest Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii?

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii (ang. EU Sustainable Energy Week, EUSEW) to trwający miesiąc cykl działań, których celem jest stworzenie bezpiecznej przyszłości energetycznej w Europie. W EUSEW uczestniczą zarówno władze publiczne, jak i przedsiębiorstwa prywatne, organizacje pozarządowe oraz konsumentów, celem upowszechniania rozwiązań służących oszczędzaniu energii oraz przechodzeniu na odnawialne źródła energii, by uzyskać czystą, bezpieczną i wydajną energię.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii został zainicjowany w 2006 r. przez Komisję Europejską i dotychczas jego organizatorem była Agencja Wykonawcza ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME), którą w tym roku w tej roli zastąpiła Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Energii.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii stanowi doskonałą platformę zarówno do wymiany pomysłów oraz rozwiązań, jak i nawiązywania współpracy, aby uruchomić Unię Energetyczną bazującą na:

- efektywności energetycznej;

- redukowaniu emisyjności gospodarki;

- badaniach, innowacjach oraz konkurencyjności.

W jaki sposób można wziąć udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Energii?

  1. Tworząc lub uczestnicząc w Dniach Zrównoważonej Energii (ang. Sustainable Energy Days) – są to aktywności oraz wydarzenia online, które organizowane są przez lokalne organizacje publiczne oraz prywatne w całej Europie, aby promować czystą energię i efektywność energetyczną. Stanowią one fundament EUSEW. Zarejestruj się na Dni Zrównoważonej Energii tu.
  2. Uczestnicząc w konferencji politycznej, która jest największą europejską konferencją dedykowaną odnawialnym źródłom energii oraz efektywnemu wykorzystywaniu energii w Europie. Tegoroczna konferencja odbędzie się w dniach 25-29 października w trybie online, a jej hasłem przewodnim jest „W kierunku 2030 r.: przekształcenie europejskiego systemu energetycznego”.

Do udziału w wydarzeniu szczególnie zachęca się władze publiczne, agencje reprezentujące sektor energetyczny, zrzeszenia przemysłowe, przedsiębiorstwa, organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz media. 

  1. Biorąc udział w wirtualnej Wiosce Networkingowej, która stanowi uzupełnienie konferencji politycznej. W jej skład wchodzą m.in. MŚP, nowe firmy, stowarzyszenia branżowe i zawodowe, sieci władz lokalnych, regionalnych i krajowych, stowarzyszenie konsumenckie, grupy obywatelskie, stowarzyszenia młodzieżowe oraz wiele innych, co ułatwia nawiązywanie współpracy i wymianę informacji, a także zgromadzenie głównych podmiotów w dziedzinie zrównoważonej energii. Rozmaite możliwości oferowane w ramach Wioski Networkingowej umożliwią uczestnikom Tygodnia zarówno nawiązanie współpracy z potencjalnymi partnerami, jak i odwiedzanie stanowisk wystawowych, celem uzyskania niezbędnych informacji. Wioska Networkingowa obejmuje w szczególności:

- Targi Energii – czyli wirtualną wystawę z możliwością wideoczatu na żywo, która umożliwia odwiedzanie stanowisk partnerów i wystawców. Rejestracja na targi i więcej szczegółów w tym zakresie dostępnych jest tu.

Dyskusje nt. energii -  możliwość uczestnictwa w grupach dyskusyjnych oraz zapoznania się z inspirującymi prezentacjami. Rejestracja i więcej szczegółów w tym zakresie dostępnych jest tu.

 Wioska Networkingowa będzie dostępna na platformie w trakcie trwania konferencji politycznej.

Ponadto, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii zostaną przyznane nagrody UE w dziedzinie zrównoważonej energii, które stanowią wyróżnienia dla szczególnie aktywnych osób i projektów innowacyjnych w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł.

Zapoznaj się z programem wydarzenia dostępnym w tym miejscu i zarejestruj się już dziś!

Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli