W założeniu konsultacje mają umożliwić zdobycie informacji i opinii od najważniejszych zainteresowanych tematem stron oraz szerszej opinii publicznej w sprawie kluczowych kierunków planowanych ram mobilności miejskiej Unii Europejskiej. Wyniki konsultacji powinny w szczególności dostarczyć odpowiedzi dotyczące tego, w jaki sposób unijne obszary miejskie mogą:
- przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu oraz do przeprowadzenia innych celów strategii na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności, z uwzględnieniem jej celu pośredniego, czyli osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla przez 100 miast europejskich do 2030 r.;
- poprawić jakość życia mieszkańców miast europejskich dzięki zmierzeniu się z wyzwaniami związanymi z mobilnością w miastach tj. zanieczyszczeniem powietrza, korkami, hałasem, bezpieczeństwem na drodze, z jednoczesnym promowaniem aktywności fizycznej;
- zwiększyć wsparcie oraz wykorzystanie najbardziej zrównoważonych rodzajów transportu, (ze szczególnym uwzględnieniem transportu publicznego i aktywnej mobilnej) oraz bezemisyjnej logistyki miejskiej.
Kto może wypełnić kwestionariusz?
Do uczestnictwa w konsultacjach szczególnie zachęca się miasta oraz sieci je zrzeszające, podmioty działające w obszarze mobilności miejskiej i bezpieczeństwa ruchu drogowego, administracje krajową i lokalne, a także mieszkańców miast.
Gdzie można wypełnić kwestionariusz i w jakich językach?
Kwestionariusz dostępny jest we wszystkich 24 językach urzędowych Unii Europejskiej i można wypełnić go tu do 23 września br. także w języku polskim.
Uwaga – aby uzyskać dostęp do ankiety należy zarejestrować się za pośrednictwem systemu EU login, który stosowany jest przez Komisję Europejską, aby uwierzytelniać tożsamość użytkowników – instrukcja rejestracji znajduje się tu.
Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KE