Co musisz wiedzieć o inicjatywie dotyczącej europejskiej legitymacji studenckiej?
Przejrzyste, nieskomplikowane i bezpieczne procedury administracyjne online, a także pełny dostęp do informacji ma kluczową rolę dla zwiększania mobilności studentek oraz studentów w całej Europie. Jest to również decydujące w zakresie promowania uczestnictwa studentów i studentek w działaniach edukacyjnych oraz kulturowych zgodnie z wizją stworzenia do 2025 r. europejskiego obszaru edukacji (ang. European Education Area).
W ramach inicjatywy ESCI za pomocą aplikacji mobilnej Erasmus + utworzony zostanie punkt kompleksowej obsługi w trybie online dla studentów, który pozwoli im zarządzać wszystkimi krokami administracyjnymi dot. okresu mobilności – przed, w trakcie oraz po pobycie za granicą. To rozwiązanie pomoże studentom i studentkom znaleźć w prosty sposób wszystkie niezbędne informacje. Aplikację można pobrać zarówno w App Store, jak i na Google Play. Więcej informacji na ten temat znajduje się na tej stronie*.
Inicjatywa ma być w pełni uruchomiona w tym roku zaś do osiągnięcia ostatecznego celu, instytucje szkolnictwa wyższego partycypujące w programie Erasmus+ zobligowane są do korzystania z sieci Erasmus Without Paper, tak aby zapewnić wymianę danych dot. mobilności studentek i studentów. Korzystanie ze wspomnianej sieci jest obligatoryjne zgodnie z trzema poniższymi etapami:
- 2021 – zarządzanie w trybie zdalnym umowami dot. programów zajęć;
- 2022 – zarządzanie umowami między instytucjami;
- 2023 – wymiana zgłoszeń zainteresowanych studentów, rozpatrzonych pozytywnie kandydatur i wymiana wykazów zaliczeń zdobytych w trakcie zagranicznego wyjazdu w celu nauki.
Instytucje uczestniczące zobligowane zostaną do korzystania z aplikacji mobilnej programu Erasmus+, celem umożliwienia uczestnikom i uczestniczkom tego programu możliwości korzystania ze lepszej efektywności procesów administracyjnych. Do 2025 r. wszystkie studentki i wszyscy studenci powinni mieć możliwość poznania zalet inicjatywy dot. europejskiej legitymacji studenckiej.
Poznaj korzyści inicjatywy dot. europejskiej legitymacji studenckiej!
Legitymacja będzie w pełni spełniać wymogi przepisów UE o ochronie danych osobowych i zapewniać będzie bezpieczną wymianę danych studentów, a także umożliwi sprawne przemieszczanie się z jednej uczelni do drugiej. Dodatkowo, legitymacja pozwoli studentkom i studentom na dostęp do kursów w trybie online oraz usług świadczonych w innych instytucjach szkolnictwa wyższego.
Legitymacja nie tylko wspomoże mobilność online i nauczanie hybrydowe, ale również zapewni studentom większy wybór programów, z których będą mogli skorzystać. Legitymacja umożliwi również korzystanie z działalności kulturalnej na terenie całej UE po niższych cenach.
Z zalet inicjatywy dot. europejskiej legitymacji studenckiej skorzystają nie tylko studentki i studenci, ale również administracja uczelni, która dzięki uproszczeniu procedur zostanie odciążona. Inicjatywa jest krokiem ku cyfrowemu społeczeństwu europejskiemu i prawdziwej europejskiej przestrzeni edukacyjnej, w ramach której pobyt za granicą w celu nauki i zdobywania wiedzy jest powszechnym standardem, zaś doskonałość edukacyjna jest dostępna dla wszystkich.
Studentko i studencie zwróć uwagę, że dzięki inicjatywie dot. europejskiej legitymacji studenckiej zyskasz:
- szybki dostęp do materiałów szkoleniowych zanim w celach naukowych wyjedziesz za granicę, możliwość rejestrowania się online na zajęcia oraz automatycznego uznawania punktów ECTS;
- natychmiastowy dostęp do usług na uczelni przyjmującej, w tym: korzystanie z transportu zakwaterowania, oraz biblioteki;
- zniżki na aktywności związane z kulturą na terenie całej Unii Europejskiej.
A co inicjatywa oferuje uczelniom?
- proste, zdalne zarządzanie całym procesem mobilności – począwszy od wyłonienia kandydatur aż do uznawania punktów ECTS;
- możliwość identyfikacji studentów online, uproszczoną i bezpieczną wymianę danych o studentkach i studentach, z włączeniem wyników nauczania pomiędzy uczelniami;
- ograniczenie obciążenia administracyjnego związanego z mobilnością studentek i studentów.
* Uwaga – aby uzyskać dostęp należy zarejestrować się za pośrednictwem systemu EU login, który stosowany jest przez Komisję Europejską, aby uwierzytelniać tożsamość użytkowników – instrukcja rejestracji znajduje się tu.
Tłumaczenie i oprac.: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KE i Przewodnika po programie Erasmus +