Zadania europejskiej przestrzeni danych dot. zdrowia
- promowanie bezpiecznej wymiany danych pacjentów (z włączeniem ich wymiany danych podczas podróży zagranicznych) i ponoszenie odpowiedzialności za dane dot. zdrowia obywateli;
- wspieranie badań nad metodami leczenia, lekami i wyrobami medycznymi;
- zachęcanie do dostępu do danych dot. zdrowia i wykorzystania ich do prowadzenia badań, kształtowania polityki i regulacji prawnych z uwzględnieniem ram zarządzanych opartych na zaufaniu i przestrzeganiu zasad ochrony danych;
- wspieranie cyfrowych usług zdrowotnych;
- wyjaśnianie zagadnień związanych z bezpieczeństwem i odpowiedzialnością sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia.
Jakie są cele konsultacji?
Zapewnienie lepszego dostępu do danych dot. zdrowia oraz ich wymiana ma fundamentalne znaczenie dla zapewnienia szerszego dostępu do opieki zdrowotnej, i jej przystępności cenowej, pobudzania innowacji w sektorze zdrowia i opieki zarówno celem usprawnienia leczenia, jak i wspierania innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących technologie cyfrowe, z uwzględnieniem sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence, AI). Gromadzenie, dostęp, wykorzystywanie oraz ponowne wykorzystywanie danych dot. zdrowia w opiece zdrowotnej tworzy wyzwania zwłaszcza w obszarze wypracowania właściwego balansu pomiędzy środkami ułatwiającymi wymianę danych przy równoczesnej ochronie interesów i praw osób fizycznych, w tym w odniesieniu do ochrony ich danych osobowych.
Komisja Europejska chcąc zagwarantować by przy opracowywaniu ram prawnych dla europejskiego obszaru danych nt. zdrowia uwzględnione zostały wszelkie możliwe poglądy i celem zapewnienia transparentności, zachęca wszystkie zainteresowane podmioty do podzielenie się swoimi poglądami i doświadczeniami.
Kto może uczestniczyć w konsultacjach?
Do wypełnienia kwestionariusza zachęca się następujące podmioty: krajowe organy ds. zdrowia publicznego, zdrowia cyfrowego i ochrony danych, organy działające w zakresie autoryzacji danych, pracownicy służby zdrowia, ubezpieczyciele zdrowotni, organizacje reprezentujące pacjentów i społeczeństwo obywatelskie w zakresie zdrowia cyfrowego, środowisko akademickie i instytucje badawcze, komisje etyczne, związki zawodowe, przedstawiciele branży cyfrowej, farmaceutycznej i wyrobów medycznych.
Gdzie można wypełnić kwestionariusz i w jakich językach ?
Kwestionariusz dostępny jest we wszystkich 24 językach urzędowych Unii Europejskiej i można go wypełnić tu do 26 lipca 2021 r., również w języku polskim.
Uwaga – aby uzyskać dostęp do ankiety należy zarejestrować się za pośrednictwem systemu EU login, który stosowany jest przez Komisję Europejską, celem uwierzytelniania tożsamości użytkowników – instrukcja obsługi znajduje się tu.
Opracowanie: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KE