Michaela Moua jest byłą fińską koszykarką. W przeszłości angażowała się w pracę organizacji pozarządowych walczących z rasizmem i dyskryminacją. Po zakończeniu kariery sportowej, pracowała w fińskim ministerstwie sprawiedliwości, gdzie m.in. kierowała projektem, którego celem była promocja praw społeczności LGBT.
Jako unijna koordynator, Moua będzie kontaktować się i współpracować z osobami należącymi do mniejszości rasowych i etnicznych a także alarmować KE o ich problemach. Ponadto, jej zadaniem będzie współpraca z państwami członkowskimi, PE oraz organizacjami obywatelskimi przy działaniach przeciwko rasizmowi. Finka będzie sprawdzać czy unijne regulacje w tym zakresie są implementowane w krajach członkowskich.
Zdaniem unijnej komisarz ds. równości, Heleny Dalli, „to duży krok Komisji w celu promowania Unii Równości. Powołując koordynatora, chcemy zintensyfikować nasze wysiłki w walce z rasizmem i wzmocnić współpracę z organizacjami pozarządowymi i rządami państw UE”.
Jedno z założeń planu na kolejne lata
Wyznaczenie osoby na to stanowisko to jeden z elementów Planu Walki z Rasizmem Unii Europejskiej na lata 2020-2025. Został on przedstawiony we wrześniu 2020 r., po tym, jak zabójstwo George’a Floyda w USA zwróciło uwagę na dyskryminację rasową a także brutalność policji, które stanowią problem także w Europie.
Plan zakłada m.in. wezwanie rządów krajów UE do wprowadzenia planów działań przeciwko rasizmowi do końca 2022 r.
Bruksela zobowiązała się do starań o rozszerzenie listy przestępstw w UE o wszystkie formy przestępstw z nienawiści ze względu na rasę, religię, płeć lub seksualność. Na początku tego roku, KE informowała o pięciu państwach, które powinny dostosować do prawa unijnego swoje przepisy w zakresie działań antyrasistowskich.
Mianowanie koordynatora nastąpiło niedługo po szczycie UE ds. walki z rasizmem, który odbył się w marcu tego roku. Jego współgospodarzem była portugalska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, we współpracy z Anti-Racism and Diversity Intergroup (ARDI Intergroup).
„W traktatach założycielskich naszej Unii złożyliśmy sobie nawzajem obietnicę. Obiecaliśmy walkę z dyskryminacją w Europie oraz walkę o prawdziwą równość między wszystkimi, którzy dzielą ten wspólny dom. Wierzę w tę obietnicę”, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, podczas marcowego szczytu.
Rasizm nadal stanowi problem w Europie
Jak donosi Agencja Praw Podstawowych (FRA) UE, rasizmu we Wspólnocie doświadczyła co druga osoba pochodząca z Afryki Północnej, a także 41 proc. Romów i 39 proc. osób wywodzących się z południowej Afryki.
Badania pokazują, że odsetek młodych nieuczących się i niepracujących w rodzinach afrykańskich bądź romskich jest znacznie wyższy w porównaniu do ogółu społeczeństwa. 29 proc. respondentów uważa, że doświadczyło dyskryminacji na rynku pracy, zarówno podczas procesu rekrutacji jak i w miejscach pracy.
Z danych Komisji wynika, że okresie pandemii COVID-19, nasileniu uległy ataki na osoby pochodzenia azjatyckiego. Szacuje się także, że pandemia jeszcze bardziej pogłębi istniejące już nierówności pomiędzy przedstawicielami poszczególnych ras.
autor: Euractiv