Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

konferencja ws przyszłości europyZarząd Konferencji przyjął, 9 maja, Regulamin, określający skład i sposób działania sesji plenarnych Konferencji w sprawie przyszłości Europy.

Tekst zatwierdzony w Dniu Europy 2021 uzupełni zasady określające, w jaki sposób platforma cyfrowa Konferencji, panele obywatelskie i sesja plenarna mogą przekształcić priorytety, nadzieje i obawy obywateli w działanie. Stanowi on uzupełnienie przyjętych wcześniej zasad dotyczących metod pracy Rady Wykonawczej oraz zasad związanych z uczestnictwem obywateli.

Tego samego dnia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się inauguracja Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Obejrzyj ją na żywo tutaj.

Uwzględnienie wkładu obywateli

W skład sesji plenarnej konferencji wejdzie 108 przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, 54 przedstawicieli Rady (po dwóch z każdego państwa członkowskiego) i 3 przedstawicieli Komisji Europejskiej, jak również 108 przedstawicieli wszystkich parlamentów narodowych na równych prawach oraz obywatele. 108 Obywateli weźmie również udział w dyskusji nad pomysłami, które napłyną z paneli obywatelskich i wielojęzycznej platformy cyfrowej, składającej się z: 80 przedstawicieli europejskich paneli obywatelskich, z których co najmniej jedna trzecia będzie miała mniej niż 25 lat oraz 27 przedstawicieli krajowych paneli obywatelskich lub konferencji (po jednym z każdego państwa członkowskiego), ponadto, uczestniczyć w niej będzie przewodniczący Europejskiego Forum Młodzieży.

W spotkaniu weźmie również udział około 18 przedstawicieli zarówno z Komitetu Regionów, jak i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, a także ośmiu przedstawicieli partnerów społecznych i społeczeństwa obywatelskiego, natomiast Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa zostanie zaproszony gdy będzie dyskutowana międzynarodowa rola UE. Mogą również zostać zaproszeni inni przedstawiciele, uznani za kluczowych. Posiedzenie plenarne konferencji będzie zrównoważone pod względem płci.

Wymiana poglądów i dyskusje będą zorganizowane tematycznie wokół zaleceń paneli obywatelskich i wkładów z wielojęzycznej platformy cyfrowej. Platforma to jedyne miejsce, w którym będą gromadzone, analizowane i publikowane informacje ze wszystkich wydarzeń związanych z Konferencją. W odpowiednim czasie posiedzenie plenarne przedstawi swoje propozycje Zarządowi, który sporządzi raport w pełnej współpracy i pełnej przejrzystości z posiedzeniem plenarnym i który zostanie opublikowany na wielojęzycznej platformie cyfrowej.

Ostateczny wynik konferencji zostanie przedstawiony w sprawozdaniu dla wspólnej prezydencji. Trzy instytucje zbadają szybko, w jaki sposób skutecznie zastosować się do tego sprawozdania, każda w zakresie swoich kompetencji i zgodnie z Traktatami.

Współprzewodniczący zarządu Konferencji z ramienia Parlamentu Europejskiego, Guy Verhofstadt, powiedział: „Chcemy nadać prawdziwego impetu oddolnym inicjatywom Konferencja będzie czymś więcej niż tylko ćwiczeniem ze słuchania, będzie też sposobem na prawdziwe włączenie obywateli w planowanie naszej wspólnej europejskiej przyszłości. Podwaliny zostały położone: cyfrowe i przemyślane eksperymenty demokratyczne, które nigdy nie zostały wypróbowane na skalę całej UE. Gwarantujemy, że obawy i propozycje obywateli otrzymają wówczas polityczną odpowiedź. To coś nowego i ekscytującego, i zaczyna się dzisiaj”.

Portugalska sekretarz stanu do spraw europejskich i współprzewodnicząca prezydencji Rady UE Ana Paula Zacarias powiedziała: „Jadąc z Porto do Strasburga, aby świętować Dzień Europy i rozpoczęcie Konferencji w sprawie przyszłości Europy, przyszły mi do głowy słowa przewodniczącego Mario Soaresa, kiedy w 1976 r. stwierdził: „przemyślenie Europy i jej przyszłości jest stałym obowiązkiem wszystkich Europejczyków. Wspólne przedsięwzięcie, które należy kontynuować z pokorą w obliczu historycznego znaczenia naszych wspólnych celów ”.

Wiceprzewodnicząca Komisji ds. Demokracji i Demografii oraz współprzewodnicząca Komisji Dubravka Šuica powiedziała: „Ta konferencja jest dla UE przedsięwzięciem bez precedensu. Tworzymy przestrzeń, w której obywatele mogą debatować na równi z parlamentarzystami, aby nakreślić przyszłość Europy. Nigdy wcześniej tego nie próbowano, ale jesteśmy przekonani, że wzmocni to zarówno naszą Unię Europejską, jak i naszą demokrację przedstawicielską. Nie ma lepszej daty na świętowanie tego niż 9 maja ”.

Kolejne kroki

Zarząd wkrótce wyznaczy datę pierwszego posiedzenia plenarnego Konferencji. Trwają przygotowania do paneli obywatelskich, a liczba uczestników i wydarzeń na wielojęzycznej platformie cyfrowej Konferencji stale rośnie. Konferencja ma na celu zapewnienie młodym ludziom jak najwięcej przestrzeni i w tym duchu trwają również przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodzieży organizowanego przez Parlament Europejski w październiku.

Więcej informacji

Platforma cyfrowa Konferencji w sprawie przyszłości Europy

Pytania & odpowiedzi na wielojęzycznej platformie cyfrowej Konferencji w sprawie przyszłości Europy

Karta Konferencji w sprawie przyszłości Europy