Jaka jest geneza Dnia Europy?
Kilka lat po zakończeniu II wojny światowej nad Europą ponownie zawisła groźba wybuchu konfliktu zbrojnego – Francja i Republika Federalna Niemiec (RFN) nie potrafiły wypracować wspólnego porozumienia dotyczącego statutu Zagłębia Saary. RFN zamierzało dołączyć industrialny region do swojego terytorium, wzbudzając obawy Francuzów o ewentualne zwiększenie potencjału przemysłowego nowej republiki. Istniejące trudności, za sprawą francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana, paradoksalnie doprowadziły do zbliżenia wspomnianych dwóch państw Europy Zachodniej. W dniu 9 maja 1950 r. francuski szef dyplomacji przedstawił tzw. Deklarację Schumana, która stanowiła inicjatywę połączenia przemysłów węglowo-stalowych RFN i Francji, a także ustanowienia ponadnarodowego organu stanowiącego nad nim pieczę. Niecały rok później, inicjatywa R. Schumana zaowocowała podpisaniem w Paryżu Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. Przyjmuje się, iż Deklaracja Schumana stanowi oficjalny początek historii Wspólnot Europejskich i późniejszej Unii Europejskiej, a dziś datę jej ogłoszenia świętujemy jako Dzień Europy.
Jak obchodzony był Dzień Europy przed koronawirusem?
Przed wybuchem pandemii COVID-19 każdego roku instytucje UE, aby celebrować Dzień Europy, organizowały Dzień Drzwi Otwartych do instytucji europejskich w Strasburgu i w Brukseli. Z kolei lokalne reprezentacje unijne w państwach trzecich były organizatorami przedsięwzięć otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Wiele osób brało również udział w wydarzeniach, których celem było zapoznanie społeczeństwa z wiedzą o Unii Europejskiej.
Propozycje na Dzień Europy 2021
Myślisz, że przez trwającą pandemię nie będzie można świętować kolejnego Dnia Europy? Nic bardziej mylnego! Przedstawiamy kilka propozycji, z których można skorzystać nie wychodząc z domu.
- Instytucje unijne są zamknięte dla odwiedzających, jednakże wcale nie trzeba jechać do Brukseli, by zwiedzić siedzibę Komisji Europejskiej – odwiedź portal Dnia Europy dostępny tu i udaj się na wirtualne zwiedzanie.
- Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy nt. zjednoczonej Europy – rozwiąż quiz przygotowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Poznań i wygraj nagrody! Masz czas do 10 maja, aby wziąć udział w wyzwaniu dostępnym tu.
- Koncert w domu? Dlaczego nie! Przedstawiamy propozycję dla miłośników muzyki – 9 maja w godz. 13:00-14:00 odbędzie się koncert transmitowany na żywo z Londynu. Tematem przewodnim wydarzenia będą podróże – zarówno te ziemskie, jak i duchowe. Na koncert, który dostępny będzie tu, nie obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Chcesz wiedzieć więcej na temat wydarzeń organizowanych z okazji obchodów Dnia Europy? Zapoznaj się ze stroną Dnia Europy 2021 dostępną tutaj.
Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli