Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

europeday hashtag Historia zapisała na kartach kalendarza wiele rozmaitych wydarzeń, które obchodzimy jako święta. Zbliżający się 9 maja obfitował w wiele zdarzeń – przypomnieć warto choćby, że ponad 400 lat temu wybrano pierwszego polskiego króla elekcyjnego, którym był Henryk Walezy, zaś wiele lat później tego dnia otwarto w Poznaniu Muzeum Uzbrojenia. W dzisiejszym artykule przybliżymy inne wydarzenie, które co roku świętujemy jako Dzień Europy.

Jaka jest geneza Dnia Europy?

Kilka lat po zakończeniu II wojny światowej nad Europą ponownie zawisła groźba wybuchu konfliktu zbrojnego – Francja i Republika Federalna Niemiec (RFN) nie potrafiły wypracować wspólnego porozumienia dotyczącego statutu Zagłębia Saary. RFN zamierzało dołączyć industrialny region do swojego terytorium, wzbudzając obawy Francuzów o ewentualne zwiększenie potencjału przemysłowego nowej republiki. Istniejące trudności, za sprawą francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana, paradoksalnie doprowadziły do zbliżenia wspomnianych dwóch państw Europy Zachodniej. W dniu 9 maja 1950 r. francuski szef dyplomacji przedstawił tzw. Deklarację Schumana, która stanowiła inicjatywę połączenia przemysłów węglowo-stalowych RFN i  Francji, a także ustanowienia ponadnarodowego organu stanowiącego nad nim pieczę. Niecały rok później, inicjatywa R. Schumana zaowocowała podpisaniem w Paryżu Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. Przyjmuje się, iż Deklaracja Schumana stanowi oficjalny początek historii Wspólnot Europejskich i późniejszej Unii Europejskiej, a dziś datę jej ogłoszenia świętujemy jako Dzień Europy.   

Jak obchodzony był Dzień Europy przed koronawirusem?

Przed wybuchem pandemii COVID-19 każdego roku instytucje UE, aby celebrować Dzień Europy, organizowały Dzień Drzwi Otwartych do instytucji europejskich w Strasburgu i w Brukseli. Z kolei lokalne reprezentacje unijne w państwach trzecich były organizatorami przedsięwzięć otwartych dla wszystkich zainteresowanych. Wiele osób brało również udział w wydarzeniach, których celem było zapoznanie społeczeństwa z wiedzą o Unii Europejskiej.

Propozycje na Dzień Europy 2021

Myślisz, że przez trwającą pandemię nie będzie można świętować kolejnego Dnia Europy? Nic bardziej mylnego! Przedstawiamy kilka propozycji, z których można skorzystać nie wychodząc z domu.

  1. Instytucje unijne są zamknięte dla odwiedzających, jednakże wcale nie trzeba jechać do Brukseli, by zwiedzić siedzibę Komisji Europejskiej – odwiedź portal Dnia Europy dostępny tu i udaj się na wirtualne zwiedzanie.
  2. Zachęcamy do sprawdzenia swojej wiedzy nt. zjednoczonej Europy – rozwiąż quiz przygotowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Poznań i wygraj nagrody! Masz czas do 10 maja, aby wziąć udział w wyzwaniu dostępnym tu.
  3. Koncert w domu? Dlaczego nie! Przedstawiamy propozycję dla miłośników muzyki – 9 maja w godz. 13:00-14:00 odbędzie się koncert transmitowany na żywo z Londynu. Tematem przewodnim wydarzenia będą podróże – zarówno te ziemskie, jak i duchowe. Na koncert, który dostępny będzie tu, nie obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wydarzeń organizowanych z okazji obchodów Dnia Europy? Zapoznaj się ze stroną Dnia Europy 2021 dostępną tutaj.

Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli