Krótko o programie Erasmus + na lata 2021-2027
Erasmus + jest to programu UE, którego głównym celem jest wspieranie kształcenia, młodzieży, szkolenia oraz sportu w Europie. Na program Erasmus+, który obowiązywać będzie w latach 2021-2027 przeznaczono 26,2 mld euro, co stanowi prawie dwukrotność budżetu dedykowanego na poprzednią edycję realizowaną w latach 2014-2020. W nowej perspektywie finansowej rozszerzone zostały fundamenty Erasmusa + dzięki czemu zwiększyła się ilość jego potencjalnych beneficjentów i jest on w większym stopniu nastawiony na cyfryzację.
Nowa edycja Erasmus + odgrywać będzie dużą rolę w zakresie planów związanych z powołaniem do 2025 r. Europejskiego Obszaru Edukacji, który umożliwi UE realizację wielu ambitnych celów takich jak np. umożliwienie młodym ludziom uczenia się i uczestniczenia w rozmaitych szkoleniach czy też stworzenie szansy na studiowanie w innym państwie.
Warto również pamiętać, że w Polsce Narodową Agencją Programu Erasmus + i jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Konkurs European Language Label 2021
3 marca 2021 r. rozpoczął się nabór wniosków do kolejnej edycji konkursu European Language Label (Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych, ELL). ELL powstało w 1998 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej i jest europejskim certyfikatem potwierdzającym jakość w zakresie edukacji językowej. Certyfikat ELL podpisany przez Ministra Edukacji i Nauki oraz przez unijną komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzież przyznawany jest jako nagroda za stosowanie innowacyjnych metod nauczania. Od 2015 r. jury konkursowe przyznaje nagrody w jednej kategorii tj. za projekt językowy prowadzony pod nadzorem koordynatora w jednostce językowej.
Jakie są cele konkursu?
- upowszechnianie różnojęzyczności i wielojęzyczności;
- zachęcanie do nauki języków obcych i wspomaganie kształtowania samodzielności w ich nauce;
- podnoszenie kompetencji zawodowych nauczycieli języków obcych;
- wzmacnianie świadomości istnienia europejskiej różnorodności językowej i kulturowej, a także konieczności prowadzenia dialogu międzykulturowego;
- rozwój komunikacyjnych umiejętności międzykulturowych i lingwistycznych osób, które uczą się języków obcych.
Kto może złożyć wniosek konkursowy?
Uprawnieni do złożenia wniosku są koordynatorzy projektów językowych realizowanych w przedszkolach, szkołach, na uczelniach, placówkach funkcjonujących na płaszczyźnie edukacji pozaformalnej, w instytucjach oświatowych, a także w innych jednostkach działających w obszarze kształcenia językowego wszystkich grup wiekowych.
Zapoznaj się z wymaganiami konkursowymi
Wnioski konkursowe powinny być spójne z priorytetami KE obowiązującymi w 2021 r. i muszą realizować minimum jeden z nich, tj.:
- rozwój zawodowy nauczycieli języków obcych;
- uczenie się języków obcych, a także popularyzowanie spójności społecznej, równości oraz aktywnego obywatelstwa;
- pogłębianie sposobów uczenia się za pośrednictwem używania mediów cyfrowych, technologii komunikacyjnych i informacyjnych.
Ponadto, członkowie krajowego jury konkursowego ustaliło trzy priorytety krajowe, które należy uwzględnić tj.: język i kultura (1), środowisko, w którym żyjemy (2) oraz język a relacje międzyludzkie (3).
Ponadto, zgłaszane projekty powinny charakteryzować się kreatywnym i innowacyjnym podejściem do nauki języków obcych i powinny stanowić motywację do nauki dla innych.
Uwaga – do konkursu European Language Label zgłaszać należy wyłącznie te projekty, które mają już wypracowane efekty.
Jesteś uprawniony do wzięcia udziału i chcesz sprostać kryteriom konkursu? Podpowiadamy jak złożyć wniosek!
Aby zgłosić się do konkursu należy wypełnić wniosek, który znajduje się tu – wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja w systemie. Wniosek należy wypełnić w języku polskim. Na złożenie aplikacji masz czas do 4 czerwca 2021 r.
Zapamiętaj ważne daty dot. konkursu:
4.06 – ostatni dzień na wysyłanie wniosków konkursowych;
15.07 – publikacja przez członków jury wyników konkursu;
15.07-15.08 – wysłanie listów gratulacyjnych do laureatów;
15.08-15.09 – podpisywanie Certyfikatów ELL przez Ministra Edukacji i Nauki oraz przez unijną komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży;
Wrzesień – opublikowanie informacji dot. wręczenia laureatom certyfikatów;
Październik-grudzień – okres przeznaczony na popularyzowanie dobrych praktyk.
Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną internetową European Language Label dostępną tu w języku polskim.
Oprac.: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. ErasmusPlus, KE oraz ELL