Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

booksKomisja Europejska prowadzi obecnie konsultacje publiczne w trybie zdalnym poświęcone mikroreferencjom poświadczającym zdobyte umiejętności i zwiększającym szanse na rynku pracy. Ostatni dzień na wypełnienie kwestionariusza to 13 lipca br.

Czym są mikroreferencje?

Komisja Europejska jest w trakcie przygotowywania projektu wniosku dotyczącego zalecenia Rady ws. mikroreferencji. W Europie coraz więcej osób musi poszerzać swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje, by wypełniać lukę pomiędzy ich wykształceniem a potrzebami dynamicznie zmieniającego się społeczeństwa bazującego na wiedzy oraz wymaganiach rynku pracy. Przezwyciężanie skutków kryzysu wywołanego COVID-19 oraz transformacja cyfrowa i ekologiczna stawiają przed nami wymóg podnoszenia lub zmiany kwalifikacji, zwiększania i nabywania kompetencji, które ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie. W odpowiedzi na potrzebę elastyczniejszych i skuteczniejszych form kształcenia w państwach europejskich w szybkim tempie następuje rozwój prowadzenia krótkich kursów edukacyjnych. Można zatem również mówić o wzroście roli i zainteresowania zaświadczeniami, które potwierdzają zdobyte umiejętności – dokumenty te nazywane są mikroreferencjami. Mikroreferencje umożliwiają zdobywanie umiejętności i kompetencji w sposób ukierunkowany, który dostosowany jest do szybko zmieniającego się społeczeństwa i rynku pracy, nie zastępując przy tym dotychczasowych kwalifikacji. Jednakże wartość mikroreferencji nie zawsze jest oczywista z uwagi na brak wypracowanych w tym obszarze standardów.

W jakim celu prowadzone są konsultacje?

Celem konsultacji jest poznanie opinii zarówno osób prywatnych, jak i innych podmiotów na temat mikroreferencji, co umożliwić ma przygotowanie wspólnej definicji i standardów europejskich w zakresie jakości, przejrzystości oraz wzajemnej porównywalności transgranicznej. Powszechniejsze stosowanie mikroreferencji korzystne będzie dla innowacji społecznych, gospodarczych i pedagogicznych w wielu aspektach (zdolność do zatrudnienia, rozwój osobisty, aktywne starzenie się w erze cyfrowej itp.), przyczyni się do powstawania systemów kształcenia bardziej sprzyjających włączeniu społecznemu oraz łagodniejszemu przechodzeniu na rynek pracy.

Do kogo skierowane są konsultacje?

Komisji Europejskiej szczególnie zależy na poznaniu opinii zarówno obywateli, organizacji rządowych i pozarządowych (międzynarodowych, europejskich, krajowych, regionalnych, lokalnych), jak również podmiotów zajmujących się szkolnictwem i zatrudnieniem. Kwestionariusz można wypełnić w swoim imieniu lub reprezentując instytucję/organizację.

Gdzie można wypełnić kwestionariusz i w jakich językach?

Kwestionariusz dostępny jest we wszystkich 24 językach urzędowych Unii Europejskiej i wypełnić go można tu do 13 lipca br.

Uwaga – aby uzyskać dostęp do ankiety należy zarejestrować się za pośrednictwem systemu EU login, który stosowany jest przez Komisję Europejską, aby uwierzytelniać tożsamość użytkowników – instrukcja rejestracji znajduje się tu.

Opracowanie: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KE