Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
 
 
 

pexels fauxels czwartekRozpoczął się trzeci nabór na stworzenie partnerstw w ramach programu „Władze lokalne: Partnerstwa na rzecz zrównoważonych miast”. Zgłoszenia można przesyłać do 23 kwietnia do godz. 16:00.

Kilka słów o programie „Władze lokalne: Partnerstwa na rzecz zrównoważonych miast”

Program powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2019 r., a jego łączny budżet wynosił 164,7 mln euro. Głównym celem programu jest wzmocnienie władz lokalnych za pośrednictwem promowania zdecentralizowanej współpracy europejskich władz lokalnych z partnerami z regionu Azji i Pacyfiku, Ameryki Łacińskiej, Karaibów i Afryki. W osiągnięciu celu pomóc mają partnerstwa, które będą tworzone przez wyżej wymienione podmioty.

Co warto wiedzieć o naborze?

Priorytetem wniosków projektowych, które będą wyłonione w drodze konkursu, będzie promowanie podejścia Unii Europejskiej w obszarze współpracy na rzecz rozwoju, która opierać się będzie na prawie, w tym na prawach człowieka, uczestnictwie i dostępie do procesu decyzyjnego, niedyskryminacji (również ze względu na płeć), praworządności, przejrzystości oraz dostępie do informacji. Cele projektów w ramach konkursu dzielą się na jeden obowiązkowy i trzy dodatkowe spośród, których należy wybrać co najmniej jeden.

Cel obowiązkowy:

- Wzmacnianie zarządzania obszarami miejskimi za pośrednictwem wspierania zdolności władz lokalnych do samodzielnego tworzenia polityki, zapewnienia lepszego dostępu mieszkańcom do usług (w tym e-zarządzania) oraz promowania „podejścia terytorialnego” do rozwoju lokalnego.

Cele dodatkowe (we wnioskach musi być wskazany minimum jeden):

- Zapewnianie włączenia społecznego w miastach za pośrednictwem zapobiegania zarówno przyczynom, jak i skutkom nierówności oraz marginalizacji, z uwzględnieniem potrzeb kobiet, dzieci, młodzieży oraz grup marginalizowanych czyli m.in. osoby niepełnosprawne, migranci i przesiedleńcy;
- Poprawa odporności i ekologizacji miast poprzez podniesienie jakości życia, wspieranie ekologicznego rozwoju miast oraz poprawę oszczędzania zasobów przez miasta poprzez zrównoważone sposoby produkcji i konsumpcji;
- Zwiększenie poziomu dobrobytu i innowacji w miastach dzięki wspieraniu zrównoważonych gospodarek lokalnych z uwzględnieniem gospodarki obiegowej, promowania transformacji cyfrowej oraz tworzenia miejsc pracy.

Jakie warunki musi spełnić aplikujący lider, by móc ubiegać się o grant?

- lider musi posiadać status osoby prawnej i być przedstawicielem władzy lokalnej lub stowarzyszenia władz lokalnych, z włączeniem miejskich sieci stworzonych zgodnie z prawem obowiązującym w danym państwie;
- musi mieć siedzibę w jednym z państw, które się kwalifikują lub terytoriów wymienionych w wytycznych, które dostępne są tu. Polska jest jednym z państw, które się kwalifikują;
- musi być bezpośrednio odpowiedzialny za przygotowanie i zarządzanie działaniami wraz ze współwnioskodawcami i podmiotami powiązanymi. Nie może pełnić roli pośrednika.

A co z partnerstwami?

Wymogiem jest, aby w skład partnerstwa wchodził minimum jeden aplikujący (w charakterze głównego aplikującego lub współwnioskodawcy), który ma siedzibę w państwie członkowskim UE oraz co najmniej jeden aplikujący (w charakterze głównego aplikującego lub współwnioskodawcy) z siedzibą w państwie beneficjencie, w którym prowadzone będą działania.

Wkład finansowy Unii Europejskiej

Dotacja UE mieścić się będzie w przedziale następujących kwot – minimalną 1 000 000 euro a maksymalną w wysokości 3 000 000 euro.

Koszty kwalifikowalne

Wkład finansowy poniesiony przez UE, będzie się mieścił w przedziale między następującymi wartościami procentowymi łącznych kosztów kwalifikowalnych działania:
- minimalna wartość procentowa – 50% całkowitych kosztów kwalifikowalnych działania;
- maksymalna wartość procentowa – 95% całkowitych kosztów kwalifikowalnych działania.

Szczegóły dot. konkursu dostępne są tu.

Wszelkie pytania i wątpliwości można wysyłać na adres: intpa-171273@ec.europa.eu nie później niż 21 dni przed zakończeniem naboru.

Opracowanie: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Europejskiego Komitetu Regionów, Komisji Europejskiej i Citizens For Europe