Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
Do dnia 8 października 2007 r. Komisja Europejska przyjęła narodowe strategiczne ramy odniesienia dla wszystkich 27 państw członkowskich. Pierwsza, pozytywna ocena potwierdza decydujący wkład polityki spójności w strategię na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia na lata 2007-2013. Wykazuje ona, że w ramach polityki spójności realizuje się główne inwestycje finansowane z budżetu UE, przyczyniając się tym samym bezpośrednio do stymulowania wzrostu gospodarczego i do tworzenia większej ilości miejsc pracy, modernizacji i różnicowania struktury gospodarczej, poprawy konkurencyjności regionów oraz wzmocnienia stabilności makroekonomicznej.W latach 2007-2013 na politykę spójności przypadnie 35,7 % łącznego budżetu UE, czyli 347,41 mld EUR (w cenach bieżących). Oto główne punkty oceny:Średnie kwoty przeznaczone na główne inwestycje w ramach strategii lizbońskiej: Około 62 % (cel Konwergencja); 77 % (cel Konkurencyjność regionalna i zatrudnienie). Całkowita suma inwestycji: ponad 215 mld EUR, to znaczy o 50 mld EUR więcej w porównaniu z poprzednim okresem programowania.Nacisk na badania i rozwój (B+R) oraz na innowacje: Prawie 60 mld EUR. Mniej więcej dwie trzecie przeznaczone na poprawę zdolności MŚP do innowacyjności, poprzez sprzyjanie transferom technologii i sieciom współpracy, wspieranie badań i rozwoju w MŚP oraz stosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach. W nowych państwach członkowskich udział wydatków na B+R i innowacje w łącznym dostępnym budżecie będzie cztery razy większy niż w latach 2004-2006.Efektywność energetyczna: Zobowiązanie się do podnoszenia efektywności energetycznej, rozwoju i wykorzystania odnawialnych i alternatywnych źródeł energii i technologii. W kolejnym okresie programowania inwestycje w odnawialne źródła energii oraz w efektywność energetyczną będą pięć razy wyższe w ramach celu Konwergencja i aż siedem razy wyższe w ramach celu Konkurencyjność regionalna i zatrudnienie.Wspieranie przedsiębiorczości: Znaczące we wszystkich strategicznych ramach odniesienia. Nacisk na zapewnienie usług wsparcia dla przedsiębiorstw, zwłaszcza dla MŚP, aby zwiększyć konkurencyjność i umiędzynarodowienie. Dużą uwagę poświęca się wspieraniu instrumentów nie będących dotacjami, takich jak pożyczki, kapitał podwyższonego ryzyka oraz poprawie dostępu do kapitału, zarówno w przypadku działań w ramach B+R jak i dla przedsiębiorstw rozpoczynających
działalność. Szersze wykorzystanie dwóch nowych instrumentów inżynierii finansowej, JEREMIE[1] i JESSICA[2].Zasoby ludzkie: W zasadzie wszystkie państwa członkowskie są zdecydowane, by zwiększać liczbę pracowników i poprawiać ich zdolności dostosowawcze. Priorytety: wsparcie działań w ramach integracji społecznej oraz pomoc młodemu pokoleniu. Wszyscy zaangażują znaczne środki na rzecz modernizacji i reformy systemów kształcenia i szkolenia, ale zwłaszcza na rzecz mniej zamożnych regionów objętych celem Konwergencja. Oprócz inwestycji w kapitał ludzki uruchomiona zostanie również istotna pomoc dla aktywnej polityki rynku pracy, aby podnieść zdolność zatrudnienia i wspomóc zdolności dostosowawcze przedsiębiorstw.Ochrona środowiska i zapobieganie zagrożeniom: Jest priorytetem dla wszystkich państw członkowskich. Celem przyszłych programów jest podnoszenie potencjalnego efektu synergii między ochroną środowiska a wzrostem gospodarczym. Przykładowe priorytety: zaopatrzenie w czystą wodę, infrastruktura gospodarki odpadami i gospodarki wodno-ściekowej, gospodarowanie zasobami naturalnymi, oczyszczanie gruntów w celu przygotowania ich pod nową działalność gospodarczą oraz ochrona przed określonymi zagrożeniami środowiskowymi (np.: pustynnieniem, suszami, pożarami i powodziami). Na ten cel zostanie przeznaczone 51 mld EUR.Transport: Całkowita przyznana suma: 76 mld EUR. Około połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na rozwój transeuropejskich sieci transportowych („projekty TEN-T”). Inne działania priorytetowe dotyczą: inwestycji w połączenia o drugorzędnym znaczeniu, mające poprawić dostępność; wspieranie zrównoważonych pod względem środowiska naturalnego sieci transportowych, szczególnie w obszarach miejskich. Celem tych działań jest bardziej zrównoważony rozwój regionów. W zależności od sytuacji krajowej, regionalnej lub lokalnej nacisk został położony na miasta, obszary wiejskie, wyspy, miejsca turystyczne lub dziedzictwo kulturowe.Wzmocnienie zdolności instytucjonalnych administracji publicznej: Występuje prawie we wszystkich narodowych ramach odniesienia w państwach, których regiony kwalifikują się do celu Konwergencja. Pomoc skupia się na poprawie jakości prawodawstwa poprzez umocnienie zdolności do tworzenia przepisów i ich egzekwowania, przeprowadzania ocen wpływu, tworzenia punktów kompleksowej obsługi dla obywateli lub upraszczania przepisów prawnych dotyczących działalności gospodarczej. Narodowe strategiczne ramy odniesienia obejmują również konieczność poprawy jakości i dostępności usług publicznych zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym. Całkowita przyznana suma: 3,6 mld EUR.
Udział partnerów: Z dokumentacji wynika, że władze narodowe, regionalne, lokalne oraz partnerzy gospodarczy i społeczni, jak i organizacje pozarządowe brali aktywny udział przy opracowaniu strategii. Bardziej zdecentralizowane zarządzanie programami w ramach Funduszu Spójności w latach 2007-2013 umożliwi zainteresowanym stronom uczestnictwo w ich realizacji. Powinno to prowadzić do szerzej zakrojonych, bardziej przejrzystych umów partnerskich oraz podkreślać główną rolę, jaką odegra polityka spójności w zapewnieniu pełnej akceptacji celów strategii lizbońskiej na poziomie najbardziej zbliżonym do obywateli.Spójność z krajowymi programami reform w ramach strategii lizbońskiej: Przygotowując swoje narodowe strategiczne ramy odniesienia, państwa członkowskie zagwarantowały ścisłą współpracę z osobami odpowiedzialnymi za realizację krajowych programów reform. Współpraca ta została następnie opisana, co jest istotne z tego względu, że jedynie w kilku krajach te same ministerstwa są odpowiedzialne za oba obszary polityki.Koordynacja z innymi obszarami polityki Wspólnoty: Wszystkie narodowe strategiczne ramy odniesienia zawierają dokładne informacje dotyczące mechanizmu zagwarantowania koordynacji między Funduszem Spójności i Funduszem Strukturalnym z jednej strony, a Europejskim Funduszem Rolnym na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejskim Funduszem Rybackim z drugiej strony. Koordynacja interwencji w zakresie spójności z innymi obszarami polityki Wspólnoty ma podstawowe znaczenie dla osiągnięcia rzeczywistego wpływu na poziomie najbardziej zbliżonym do obywateli.Negocjacje w sprawie programów operacyjnych, zawierających szczegółowe przepisy dotyczące pomocy w ramach polityki spójności na poziomie regionalnym i sektorowym, są na zaawansowanym etapie. Dokładna analiza wyników będzie przedstawiona Kolegium Komisarzy wiosną 2008 r.
Autor: Komisja Europejska

[1]     JEREMIE jest nowym partnerstwem z grupą EBI, mającym na celu wprowadzanie alternatywnych form pomocy przedsiębiorstwom, takich jak kapitał podwyższonego ryzyka typu venture, pożyczki, gwarancje, fundusze kapitału zalążkowego itd.
[2]   JESSICA umożliwia państwom członkowskim i regionom wykorzystanie niektórych ze środków przydzielonych w ramach polityki spójności na inwestycje w fundusze rozwoju obszarów miejskich oraz na reinwestycję środków finansowych w celu zachęcenia do inwestowania na obszarach miejskich i jego przyspieszenia.