Dlaczego gleby są ważne a problemy z nimi związane są przedmiotem działań UE?
Gleby to niezbędne ekosystemy, które pełnią cenne funkcje takie jak dostarczanie żywności, energii i surowców, odpowiadanie za proces zapobiegania emisji dużych ilości dwutlenku węgla, oczyszczanie i infiltracja wody, zwalczanie szkodników i wiele innych. Gleba ma zatem fundamentalne znaczenie w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, ochronie zdrowia ludzkiego, zachowaniu bioróżnorodności i ekosystemów oraz zapewnieniu bezpieczeństwa żywności. Zdrowe gleby stanowią kluczowy warunek osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli: neutralność klimatyczna, przywrócenie bioróżnorodności, zerowe zanieczyszczenie, zdrowe i zrównoważone systemy żywnościowe, a także odporne środowisko. W unijnej strategii bioróżnorodności na 2030 r. ogłoszono przeprowadzenie aktualizacji strategii tematycznej w dziedzinie ochrony gleby z 2006 r., celem odniesienia się do problemu degradacji gleb. W strategii ochrony różnorodności biologicznej UE na 2030 r. zwrócono uwagę na konieczność zintensyfikowania wysiłków na rzecz ochrony żyzności gleby, ograniczanie erozji oraz zwiększania zawartości substancji organicznych w glebie. Niezbędny jest zatem wyraźny postęp w przedmiocie rozpoznawania obszarów skażonych, rekultywacji gleb zdegradowanych oraz usprawnienia monitorowania jakości gleby.
Jakie są cele konsultacji?
Komisji Europejskiej zależy na poznaniu stanowisk mieszkańców UE, ze szczególnym uwzględnieniem ekspertów i zainteresowanych podmiotów, odnośnie zagadnień, które należy ująć w ramach kolejnej strategii UE w zakresie ochrony gleby. Uzyskane rezultaty stanowić będą także fundamenty dla projektów tworzonych przez KE, które związane będą z tematyką gleb.
Kto może wziąć udział w konsultacjach?
Każdy obywatel i każda organizacja może wypełnić kwestionariusz. Szczególnie cenne będzie uczestnictwo w konsultacjach następujących podmiotów: osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, organizacje działające na rzecz ochrony środowiska i przyrody, zarządcy gruntów rolnych, doradcy ds. rolnictwa, planiści przestrzenni, przedstawiciele sektora rolno-spożywczego, reprezentanci przemysłu wydobywczego, ośrodki naukowe i uniwersytety, a także właściwe władze publiczne zajmujące się środowiskiem, rolnictwem, glebami oraz planowaniem przestrzennym.
Gdzie można wypełnić kwestionariusz i w jakich językach?
Kwestionariusz jest dostępny we wszystkich 24 językach urzędowych Unii Europejskiej i można wypełnić go tu aż do 28 kwietnia br, także w języku polskim.
Uwaga – aby uzyskać dostęp do ankiety należy zarejestrować się za pośrednictwem systemu EU login, który stosowany jest przez Komisję Europejską, aby uwierzytelniać tożsamość użytkowników – instrukcja rejestracji znajduje się tu.
Opracowanie: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KE