Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

WritingKomisja Europejska rozpoczęła 15 stycznia konsultacje społeczne, których przedmiotem jest  system pochodzenia geograficznego produktów rolno-spożywczych UE. Zgromadzone informacje mają przyczynić się do wzmocnienia systemu oznaczeń geograficznych. Ostatni dzień na uczestnictwo w konsultacjach mija 9 kwietnia br.

Unia Europejska zapewnia ochronę około 3400 nazwom konkretnych produktów, spośród których wyodrębnić można: produkty rolne i artykuły spożywcze, produkty rybołówstwa i akwakultury, wina, napoje spirytusowe, aromatyzowane wyroby winiarskie w ramach jednego z unijnych systemów jakości – oznaczenia geograficznego (ang. Geographical Indication, GI), chronionej nazwy pochodzenia (ang. Protected Designations of Origin, PDO), chronionego oznaczenia geograficznego (ang. Protected Geographical Indication, PGI) oraz gwarantowanej tradycyjnej specjalności (ang. Traditional Speciality Guaranteed, TSG).

Jakie są cele konsultacji?

Konsultacje mają przyczynić się zarówno do zgromadzenia stanowisk dot. rozpoznanych najważniejszych wyzwań, którymi w szczególności należy się zająć w zakresie planowanej ewaluacji funkcjonowania systemu, jak również próby ustalenia ich podłoża oraz identyfikacji sposobów umożliwiających sprostaniu przeszkodom. Uzyskane dane mają pomóc wzmocnić unijny system oznaczeń geograficznych.  

Kto może wziąć udział w konsultacjach?

Każdy obywatel i każda organizacja może wypełnić kwestionariusz. W szczególności do uczestnictwa zachęca się następujące podmioty: władze krajowe, regionalne i lokalne, które odpowiedzialne są za politykę w obszarze rolno-spożywczym, organizacje z sektora rolnego (w tym m.in.: podmioty lobbujące na rzecz europejskich rolników oraz lokalne organizacje małych producentów rolnych), podmioty z sektora przetwórczego, organizacje konsumenckie, izby handlowe, przedsiębiorstwa prywatne, think tanki, instytuty badawcze i uniwersytety, czy organizacje działające na rzecz ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt.   

Czy produkty rolne i artykuły spożywcze z Polski są również chronione?

Tak, wybrane regionalne polskie produkty rolne i artykuły spożywcze podlegają ochronie. Pełna lista polskich chronionych kulinariów znajduje się tu i dzieli się ona na następujące kategorie: produkty mleczne, produkty mięsne, produkty rybołówstwa, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, miody, gotowe dania i potrawy oraz inne.

Wielkopolska także posiada produkty rolne i artykuły spożywcze, które objęte są ochroną. Są nimi między innymi: gzik wielkopolski, sielawa wędzona z Jeziora Powidzkiego, jabłka wielkopolskie, andruty kaliskie, olej rydzowy, miód witosławski, szare kluski, wino z czarnej porzeczki oraz wielkopolskie grzyby solone.

Gdzie można wypełnić kwestionariusz i w jakich językach?

Kwestionariusz jest dostępny we wszystkich 24 językach urzędowych UE i można go wypełnić tu aż do 9 kwietnia 2021 r.

Uwaga – aby uzyskać dostęp do ankiety należy zarejestrować się za pośrednictwem systemu EU login, który jest stosowany przez Komisję Europejską w celu uwierzytelniania tożsamości użytkowników – instrukcja rejestracji znajduje się tu.

Przygotowanie: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KE i Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO)