Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
Przeszło połowa obywateli (57%) nowych państw członkowskich wie, że Unia Europejska (Komisja Europejska i państwa członkowskie) jest największym ofiarodawcą pomocy rozwojowej na świecie. 61% uważa, że pomoc jest skuteczniejsza, gdy przekazuje ją Komisja Europejska, a nie państwa członkowskie w sposób indywidualny. Dane te pochodzą ze specjalnego badania Eurobarometr o postrzeganiu pomocy rozwojowej przez obywateli nowych państw członkowskich.

Jak pokazują wyniki badania, obywatele wydają się dostrzegać pozytywne związki między przystąpieniem do UE i udzielaniem pomocy krajom rozwijającym się.

Większość obywateli prawidłowo identyfikuje UE jako największego ofiarodawcę pomocy na świecie i wskazuje ograniczanie ubóstwa jako główny cel polityki rozwoju. O tym, że UE przekazuje najwięcej pomocy rozwojowej na świecie wiedzą najczęściej Słowacy (73%) i Słoweńcy (65%).  

W kwestii priorytetów polityki rozwojowej 56% respondentów wymienia na pierwszym miejscu redukcję ubóstwa w krajach rozwijających się. 41% ankietowanych wskazuje na promowanie wzrostu gospodarczego, zaś 33% uważa za najistotniejsze budowę i rozwój infrastruktury.  

W kontekście przekazywania pomocy UE jest postrzegana jako lepsze źródło niż poszczególne kraje członkowskie. Najczęściej zgadzają się z tą opinią Polacy, Łotysze i Węgrzy (68%). Najrzadziej sądzą tak Bułgarzy (45%) i Rumuni (46%).

Pomimo takiego wizerunku, obywatele 12 krajów UE niewiele wiedzą o unijnej polityce rozwoju i o „milenijnych celach rozwoju”. Ponad dwie trzecie ankietowanych (67%) stwierdziło, że nie widziało ani nie słyszało żadnej reklamy czy kampanii informacyjnej mówiącej o unijnej pomocy na rzecz rozwoju dla biednych krajów spoza UE.

Wyniki tej ankiety to kolejny dowód na to, że potrzeba więcej informacji o unijnej pomocy na rzecz rozwoju.

Sondaż przeprowadzono na próbie ponad 11 tysięcy obywateli nowych państw członkowskich w okresie od 25 maja do 30 lipca 2007.

http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_286_en.pdf

Autor: Komisja Europejska