Duże i zintegrowane rynki kapitałowe ułatwią odbudowę gospodarczą UE, zapewniając przedsiębiorstwom – szczególnie małym i średnim – dostęp do źródeł finansowania i dając Europejczykom pewność, że mogą bezpiecznie inwestować swoje oszczędności z myślą o przyszłości. Prężne rynki kapitałowe będą również wspierać transformację ekologiczną i cyfrową Europy, a także przyczynią się do stworzenia gospodarki w większym stopniu sprzyjającej włączeniu społecznemu i bardziej odpornej na wstrząsy. Unia rynków kapitałowych ma również kluczowe znaczenie dla wzmocnienia międzynarodowej roli euro.
Jak zauważył Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw gospodarki służącej ludziom: W związku z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa musieliśmy pilnie przyśpieszyć prace nad stworzeniem unii rynków kapitałowych. Skala naszego ożywienia gospodarczego będzie w decydującym stopniu zależeć od tego, jak dobrze funkcjonują nasze rynki kapitałowe, i od tego, czy obywatele i przedsiębiorstwa będą mieć dostęp do potrzebnego im finansowania rynkowego i możliwości inwestycyjnych. By gospodarka UE stała się bardziej zrównoważona, cyfrowa, sprzyjająca włączeniu społecznemu i odporna na wstrząsy, musimy wygenerować ogromne inwestycje. Przedstawiony dzisiaj [24.09.2020 r.] plan działania ma za zadanie usunąć część spośród wciąż istniejących barier dla jednolitego rynku kapitałowego.
Przedstawiony 24 września plan działania obejmuje trzy główne cele:
- zwiększenie dostępności finansowania dla europejskich przedsiębiorstw, w szczególności MŚP, by zagwarantować, że odbudowana gospodarka UE będzie ekologiczna, cyfrowa, sprzyjająca włączeniu społecznemu i odporna na wstrząsy,
- zapewnienie, by UE stała się dla osób prywatnych jeszcze bezpieczniejszym miejscem do długoterminowego inwestowania i oszczędzania,
- połączenie krajowych rynków kapitałowych w prawdziwie ogólnounijny jednolity rynek kapitałowy.
W związku z tym Komisja przedstawiła także szesnaście ukierunkowanych środków mających na celu osiągnięcie rzeczywistych postępów w realizacji idei unii rynków kapitałowych. W ramach zapowiedzianych środków UE zamierza m.in.:
- stworzyć pojedynczy punkt dostępu do danych przedsiębiorstw dla inwestorów,
- wspierać ubezpieczycieli i banki w zwiększaniu inwestycji w unijne przedsiębiorstwa,
- wzmocnić ochronę inwestycji w celu zwiększania skali inwestycji transgranicznych w UE,
- ułatwić monitorowanie adekwatności świadczeń emerytalnych w całej Europie,
- ujednolicić lub zharmonizować przepisy dotyczące niewypłacalności,
- dążyć do poprawy sytuacji w zakresie konwergencji praktyk nadzorczych i spójnego stosowania jednolitego zbioru przepisów dotyczących rynków finansowych w UE.
Środki te, będące rozwinięciem planu działania na rzecz unii rynków kapitałowych z 2015 r. i śródokresowego przeglądu z 2017 r., stanowią odpowiedź na apele Parlamentu Europejskiego (projekt sprawozdania z własnej inicjatywy z czerwca 2020 r.) i Rady (konkluzje Rady z 5 grudnia 2019 r.). Na ich kształt miały również istotny wpływ dogłębne konsultacje z zainteresowanymi stronami oraz zalecenia Forum Wysokiego Szczebla ds. Unii Rynków Kapitałowych.
Kontekst
Unia rynków kapitałowych nie jest celem samym w sobie, ma jednak kluczowe znaczenie dla osiągnięcia priorytetowych celów polityki gospodarczej: odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa, budowy inkluzywnej i odpornej gospodarki, transformacji w kierunku cyfrowej i zrównoważonej gospodarki oraz zapewnienia otwartej strategicznej autonomii w coraz bardziej złożonym świecie pobrexitowym. Osiągnięcie tych celów wymaga ogromnych inwestycji, których nie da się dokonać przy wykorzystaniu wyłącznie środków publicznych i tradycyjnego finansowania w formie kredytów bankowych. Jedynie duże, dobrze funkcjonujące i zintegrowane rynki kapitałowe mogą zapewnić tak duże wsparcie, jakiego nam potrzeba, aby wyjść z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Tylko prawdziwa i dobrze funkcjonująca unia rynków kapitałowych może zmobilizować i ukierunkować ogromne inwestycje, których potrzebujemy, by sprostać stojącym przed nami wyzwaniom związanym z klimatem i środowiskiem oraz by wspierać cyfryzację naszych przedsiębiorstw, tak aby pozostawały one konkurencyjne w skali światowej.
Unia rynków kapitałowych powinna przynieść korzyść wszystkim Europejczykom, niezależnie od tego, gdzie mieszkają i pracują. Wszyscy konsumenci powinni mieć większy wybór w kwestii lokowania swoich oszczędności i dokonywania inwestycji, powinni być dobrze poinformowani i odpowiednio chronieni. Przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie, powinny mieć dostęp do finansowania w całej UE, a inwestorzy powinni mieć możliwość inwestowania w projekty z całej UE.
Więcej informacji
Więcej informacji na temat unii rynków kapitałowych
Autor: Komisja Europejska