Horyzont Europa, a zwłaszcza jego Plan strategiczny, jest rozwijany za pośrednictwem intensywnego procesu współtworzenia (ang. co-design). Celem takiego podejścia jest zidentyfikowanie zagadnień o największym znaczeniu dla obywateli UE. Do tej pory ponad 9000 osób wzięło udział w tym procesie, co czyni go jednym z największych projektów współtworzenia jakie Komisja Europejska kiedykolwiek prowadziła. Kluczowym wydarzeniem w ramach niniejszego procesu współtworzenia będą wirtualne Europejskie Dni Badań i Innowacji w dniach 22-24 września br., podczas których wyniki prowadzonych konsultacji zostaną poddane dyskusji (od dziś możliwa jest rejestracja online na to wydarzenie).
Ankieta nt. pierwszego Planu strategicznego dla Horyzontu Europa
Plan strategiczny będzie określał kierunki programów prac i tematy nowego programu Horyzont Europa przez pierwsze cztery lata jego trwania (2021-2024). Poświęcona mu ankieta ma pomóc w przygotowaniach do startu programu w 2021 r.
Badanie zgromadzi odpowiedzi z całej Europy i spoza jej granic, aby pomóc zweryfikować efekty, zapoczątkować debaty i znaleźć nowe pomysły. Uzyskany wkład wesprze wdrożenie Horyzontu Europa, a także pomoże dostosować priorytety badań i innowacji do priorytetów politycznych UE takich jak rozwiązania dla zrównoważonej przyszłości.
Komisja Europejska zaprasza wszystkie osoby na całym świecie zainteresowane priorytetami europejskich badań naukowych i innowacji do wypełnienia ankiety w terminie do 18 września br.
Weź udział w ankiecie tutaj.
Konsultacje ws. misji Horyzontu Europa
Misje UE mają na celu dostarczenie rozwiązań dla wybranych największych wyzwań społecznych, takich jak rak, przystosowanie się do zmiany klimatu, zdrowe oceany, miasta neutralne dla klimatu, czy zdrowa gleba i żywność. Komisja Europejska projektuje i tworzy te misje korzystając z wkładu Europejczyków, aby zapewnić, że misje spełniają ich oczekiwania i potrzeby.
W ramach tego procesu uruchomiono interaktywną platformę pilotażową, dzięki której każdy może zgłosić własne pomysły na pokonanie ww. wyzwań i głosować na te, które najbardziej mu odpowiadają. Możliwość zgłaszania propozycji będzie otwarta do 6 września, a głosowanie potrwa do 14 września br.
Zgłoś swoje pomysły i głosuj tutaj.
Kontekst
Horyzont Europa, kolejny program UE w zakresie badań naukowych i innowacji, zostanie uruchomiony w 2021 r. Program wzmocni unijną bazę naukową i technologiczną, zwiększy jej innowacyjny potencjał i pozwoli osiągnąć priorytety Europejczyków.
Pierwszy Plan strategiczny dla Horyzontu Europa ma być gotowy pod koniec 2020 r., pod warunkiem osiągnięcia porozumienia między Parlamentem Europejskim i Radą ws. długoterminowego budżetu UE (2021–2027) i powiązanych z nim przepisów horyzontalnych.
Wybrane misje Horyzontu Europa mają zostać ogłoszone pod koniec 2020 r. i uruchomione w 2021 r.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Komisji Europejskiej