Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała: „Epidemia koronawirusa zmieniła nasze życie i sprawiła, że dostęp do technologii informatycznej ma dzisiaj większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Polityka spójności wspiera dostęp do zdalnych usług zdrowotnych i do zdalnego kontynuowania działań edukacyjnych oraz umożliwia właściwym organom świadczenie podstawowych usług publicznych w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem”.
Kwota 221,5 mln euro w ramach programu „Polska Cyfrowa” zostanie przeznaczona na wsparcie projektów związanych z powszechnym dostępem do szybkiego internetu, na pożyczki szerokopasmowe dla operatorów telekomunikacyjnych oraz na projekty, które łagodzą negatywne skutki pandemii w społeczeństwie.
Przykładowo, projekt „Zdalna szkoła” umożliwia studentom i nauczycielom korzystanie z edukacji online poprzez zapewnienie odpowiedniego sprzętu i mobilnego dostępu do internetu; z kolei projekt e-zdrowie umożliwia rejestrację online, telekonsultacje medyczne i e-recepty.
Wprowadzone zmiany były możliwe dzięki działaniom zaproponowanym przez Komisję w marcu i kwietniu br. w ramach pakietów Inicjatywy inwestycyjnej w odpowiedzi na koronawirusa.
Autor: Komisja Europejska