Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. promowania europejskiego stylu życia, powiedział: „Europejski obszar edukacji musi wspierać edukację cyfrową i umiejętności, aby łagodzić zakłócenia wywołane pandemią i wspierać rolę Europy w transformacji cyfrowej. Komisja Europejska opublikuje nadzwyczajne zaproszenia do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ o wartości 200 mln euro, które zapewnią więcej możliwości uczenia się, nauczania i dzielenia się w erze cyfrowej. Istnieją skuteczne, innowacyjne i integracyjne rozwiązania służące poprawie edukacji cyfrowej i umiejętności, które skorzystają na europejskim wsparciu”.
Mariya Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: „Bardzo się cieszę, że program Erasmus+ jest mobilizowany do wspierania kluczowych podmiotów w dziedzinie edukacji, szkoleń i młodzieży w tych trudnych czasach. 200 mln euro będzie dostępnych na wsparcie cyfrowej edukacji i szkoleń, cyfrowej pracy z młodzieżą, ale także kreatywnych umiejętności i włączenia społecznego. To ważny krok, który utoruje drogę dla planu działania w dziedzinie edukacji cyfrowej, który Komisja Europejska uruchomi jesienią tego roku”.
Program Erasmus+ będzie wspierał projekty mające na celu poprawę cyfrowego nauczania, uczenia się i oceniania w szkołach, szkolnictwie wyższym i szkoleniu zawodowym. Zapewni również szkołom, organizacjom młodzieżowym i instytucjom uczenia się dorosłych możliwości wspierania rozwoju umiejętności, pobudzania kreatywności i zwiększania integracji społecznej poprzez sztukę, wraz z sektorem kultury i sektorem kreatywnym.
Zaproszenia do składania wniosków projektowych w tych obszarach zostaną opublikowane w nadchodzących tygodniach. Zainteresowane organizacje powinny skontaktować się ze swoją agencją krajową Erasmus+. W Polsce rolę tę pełni Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Komisji Europejskiej