Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, odpowiedzialna za Wspólne Centrum Badawcze, powiedziała: „Pandemia koronawirusa spowodowała największe zakłócenia w obszarze edukacji w najnowszej historii Europy, a większość nauczania i uczenia się przeniosła się do Internetu. Dla wielu nauczycieli i uczniów był to pierwszy raz, kiedy w pełni wykorzystywali w ten sposób technologie cyfrowe. Zaktualizowane narzędzie SELFIE pomoże szkołom zastanowić się, jak sobie radzą i jakie działania mogą podjąć, aby jak najlepiej wykorzystać te technologie i zmaksymalizować możliwości uczenia się dla naszych dzieci.”
SELFIE (ang. Self-reflection on Effective Learning by Fostering the use of Innovative Educational Technologies; autorefleksja nt. efektywnego uczenia się poprzez wspieranie korzystania z innowacyjnych technologii edukacyjnych) jest bezpłatne, łatwe w użyciu i konfigurowalne. Każda zainteresowana szkoła może zarejestrować się na platformie i uruchomić SELFIE. Narzędzie gromadzi anonimowe opinie od uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół, aby stworzyć krótkie zestawienie mocnych i słabych stron szkoły jeśli chodzi o korzystanie z technologii cyfrowych. Od momentu jego uruchomienia w 2018 roku, z SELFIE skorzystało ponad 7 000 szkół i prawie 700 000 użytkowników z 57 krajów. Narzędzie jest dostępne w 31 językach, w tym we wszystkich 24 językach UE.
SELFIE to jedno z 11 działań Komisji Europejskiej w ramach Planu działania w dziedzinie edukacji cyfrowej, który jest obecnie aktualizowany na podstawie konsultacji publicznych, aby wyciągnąć wnioski z kryzysu COVID-19 i wspierać edukację i szkolenia poprzez długoterminową transformację cyfrową. Więcej informacji na temat nowej wersji SELFIE można znaleźć na stronie internetowej Wspólnego Centrum Badawczego.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Komisji Europejskiej