Kwota ta obejmuje 4,9 mld euro deklarowane przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w partnerstwie z Komisją Europejską oraz 485 mln euro wkładu państw członkowskich UE. W ten sposób łączna kwota zobowiązań podjętych podczas maratonu deklaracji w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, zapoczątkowanego 4 maja przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, sięgnęła 15,9 mld euro.
W szczycie wzięły udział rządy 40 państw, które zobowiązały się do zapewnienia powszechnego dostępu do leków na koronawirusa. Zobowiązały się one również do pomocy w opartej na sprawiedliwych zasadach odbudowie społeczności, które najbardziej ucierpiały na skutek pandemii. W wyniku konferencji, stanowiącej punkt przełomowy w działaniach w ramach globalnej solidarności, zobowiązano się do przeznaczenia środków na zapewnienie zdolności produkcji ponad 250 mln dawek szczepionki dla krajów o średnich i niższych dochodach.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła: Świat uwolni się od pandemii dopiero wówczas, gdy szczepionki, testy i leki będą dostępne po przystępnych cenach dla wszystkich, którzy ich potrzebują. Dzisiejsze [27 czerwca 2020 r.] zobowiązania i wkład Europy zbliżają nas do tego globalnego celu. Europa będzie podążać tą drogą tak długo, jak to konieczne. Dla wspólnego dobra będziemy korzystać ze wszystkich naszych uprawnień w zakresie koordynacji działań. Zawarliśmy potężny sojusz, aby wspólnie zwalczyć tego wirusa.
Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer powiedział: Z przyjemnością informuję, że w ramach „Drużyny Europy” dzięki bliskiemu partnerstwu między EBI a Komisją Europejską przeznaczamy 4,9 mld euro na pomoc w finansowaniu odbudowy po pandemii dla krajów najbardziej narażonych na jej skutki. EBI, u boku „Drużyny Europy”, nadal w pełni angażuje się w działania na rzecz zminimalizowania katastrofalnych skutków pandemii, zwłaszcza zapewniając finansowanie systemów opieki zdrowotnej i badań oraz odporności gospodarczej na całym świecie.
Dyrektor generalny i współzałożyciel organizacji Global Citizen Hugh Evans stwierdził: Kampania „Globalny cel: zjednoczeni z myślą o przyszłości” została zapoczątkowana jako reakcja na pandemię koronawirusa i jesteśmy dumni, że możemy przyłączyć się do Komisji Europejskiej i rządów ponad 40 państw z całego świata, aby wszystkim i wszędzie udostępnić testy, leczenie i szczepionki. Wkład w wysokości 6,9 mld dolarów, który dziś [27 czerwca 2020 r.] zadeklarowano, aby wesprzeć najuboższe i najbardziej marginalizowane społeczności na świecie, stanowi niewiarygodny postęp w naszej podróży ku zakończeniu ery COVID-19, ale wciąż jeszcze pozostaje wiele do zrobienia, ponieważ nikt nie będzie bezpieczny, dopóki każdy nie będzie bezpieczny.
4,9 mld euro to kolejny wkład ze strony EBI po tym, jak 4 maja organizacja ta zadeklarowała kwotę 2 mln euro. Będzie on przeznaczony na finansowanie odbudowy gospodarczej, wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej oraz realizację celów zrównoważonego rozwoju we wszystkich państwach spoza UE w ramach działań podejmowanych przez UE na świecie w walce z pandemią („Drużyna Europy”).
Europejski Bank Inwestycyjny opracowuje szereg projektów inwestycyjnych mających na celu opracowanie i zwiększenie skali produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi, testów i metod leczenia, we współpracy z Komisją, Światową Organizacją Zdrowia i Koalicją na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI). Uzupełnieniem wszystkich tych starań są działania EBI w zakresie gotowości na wypadek zagrożenia zdrowia i pandemii zarówno w UE, jak i poza jej granicami. EBI przygotował serię projektów o wartości około 6 mld euro wraz z partnerami z sektora zdrowia i nauk przyrodniczych.
W ostatnich tygodniach EBI ogłosił: nowy protokół ustaleń z WHO, umowę o doradztwo z CEPI, współpracę z izraelską agencją ds. innowacji oraz umowę w sprawie finansowania o wartości 50 mln euro z Pluristem na opracowanie metod leczenia, a także finansowanie na rzecz BioNTech na prace nad szczepionką na koronawirusa oraz zwiększoną współpracę z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).
KONTEKST
Kampania „Globalny cel: zjednoczeni z myślą o przyszłości” została zapoczątkowana 28 maja pod patronatem przewodniczącej Ursuli von der Leyen. Stanowi ona ważny etap w globalnej reakcji na pandemię koronawirusa – jest działaniem na skalę światową mającym zapewnić powszechny dostęp do szczepionki przeciwko koronawirusowi, testów i leczenia po przystępnych cenach. Jest to odpowiedź Komisji Europejskiej na globalne wezwanie do działania wystosowane 24 kwietnia 2020 r. przez Światową Organizację Zdrowia z udziałem rządów i partnerów w obliczu pandemii.
Z kwoty 15,9 mld euro zebranej od 4 maja 11,9 mld euro zostało zadeklarowanych przez państwa członkowskie UE, Komisję i Europejski Bank Inwestycyjny. Z tych 11,9 mld euro 6,5 mld zebrano między 4 a 28 maja. Więcej informacji na temat deklarowanych kwot i ich podziału można znaleźć w pytaniach i odpowiedziach.
DODATKOWE INFORMACJE
- Strona internetowa globalnej reakcji na pandemię koronawirusa
- Strona internetowa Komisji dotycząca reakcji UE na pandemię koronawirusa
- Strona internetowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego
- Pandemia koronawirusa: reakcja grupy EBI
Autor: Komisja Europejska