Kryzys związany z COVID-19 mocno wpłynął na edukację. Zamknięcie uniwersytetów i ograniczenia podróżowania spowodowały nieoczekiwana wyzwania dla uczestników międzynarodowych programów mobilności, takich jak wymiana studentów Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności.
W tej chwili, 165 000 młodych ludzi w Europie uczestniczy w wymianach w ramach programu Erasmus, a kolejne 5000 bierze udział w wolotariatach.
Studenci Erasmusa podczas pandemii COVID-19 (źródło: Erasmus Student Network)
- 25% wymian studenckich zostało odwołanych z powodu koronawirusa
- 37,5% studentów doświadczyło co najmniej jednego poważnego problemu związanego z ich wymianą (np.: nie mogli wrócić do domu, problemy z zakwaterowaniem)
- zajęcia połowy studentów, których programy są kontynuowane, przeniesiono online
- 34% studentów przeszło na częściowo online, częściowo przełożone zajęcia.
Pomoc UE
Aby w jak największym stopniu ograniczyć negatywne skutki pandemii dla młodych ludzi będących wolontariuszami lub biorących udział w programie Erasmus+, Komisja Europejska zapowiedziała, że programy staną się tak elastyczne, jak to prawnie możliwe.
KE zaleciła krajowym agencjom odpowiedzialnym za zarządzanie wymianami studenckimi powołanie się na „siłę wyższą”, co pozwoliłoby im ocenić możliwość zatwierdzenia dodatkowych kosztów do maksymalnej kwoty dotacji i odłożyć zaplanowane działania na 12 miesięcy.
Parlamentarna Komisja Kultury i Edukacji wezwała Komisję Europejską do zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby zapewnić pomoc, jasne informacje i wsparcie dla uczestników tych programów.
W liscie do Komisarz ds. edukacji i młodzieży Mariyi Gabriel z 15 kwietnia posłowie zaapelowali do Komisji Europejskiej o zapewnienie, że:
- stosowana jest maksymalna elastyczność, w szczególności w celu pomocy tym, którzy ze względów bezpieczeństwa musieli wrócić do swoich krajów ojczystych
- wszystkie dodatkowe koszty spowodowane przez COVID-19 zostaną zwrócone
- studenci na wymianach i uczestnicy programu Europejski Korpus Solidarności zachowają swój status
- studenci na wymianach nie stracą roku akademickiego i będą mogli uzyskać punkty ECTS poprzez uczestniczenie w zdalnej edukacji.
"Naszym obowiązkiem jest upewnić się, że osoby biorące udział w naszych programach otrzymują potrzebną pomoc i wsparcie. Rocznik 2020 nas potrzebuje." - Sabine Verheyen (EPL, Niemcy), Przewodnicząca parlamentarnej Komisji Kultury i Edukacji
O programie Erasmus
- Rozpoczęty jako program wymiany studentów w 1987 r., od 2014 r. oferuje również możliwości dla nauczycieli, stażystów i wolontariuszy w każdym wieku.
- Obecnie obejmuje 33 kraje (wszystkie 27 państw UE oraz Wielką Brytanię, Turcję, Macedonię Północną, Norwegię, Islandię i Liechtenstein) i jest otwarty na państwa partnerskie z całego świata.
- Ponad 9 milionów osób wzięło udział w programie Erasmus+ w ciągu ostatnich 30 lat; np. w samym 2017 r. skorzystało z niego prawie 800 000 osób.
Posłowie zwrócili się również do KE o bieżące informowanie ich o liczbie uczestników obecnie biorących udział w wymianach, ich sytuacji i środkach podjętych w celu wspierania ich. 4 maja komisja ponownie przedyskutowała tę kwestię z komisarzami Bretonem i Gabriel.
Europejski Korpus Solidarności
- Utworzony w 2018 r., aby zastąpić Wolontariat Europejski
- Umożliwia młodym ludziom wolontariatu lub pracę przy projektach w ich kraju lub za granicą
- Ma na celu pomaganie społecznościom i ludziom w trudnej sytuacji w całej Europie, łącząc młodych ludzi chcących zbudować bardziej integracyjne społeczeństwo
Więcej informacji:
Wywiad na Facebooku z Sabine Verheyen
Raport Erasmus Student Network o wymianach studenckich w czasie kryzysu koronawirusowego
Autor: Parlament Europejski