Komisja Europejska zatwierdziła 8 kwietnia drugi już program pomocy dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią wywołaną przez koronawirusa. W ramach niego, władze polskie będą mogły udzielać wsparcia polskim przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami pandemii wywołanej przez koronawirusa, przyznając im pomoc na utrzymanie płynności finansowej w formie gwarancji na zabezpieczenie pożyczek i dopłat do oprocentowania pożyczek. Program będzie współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej – przede wszystkim z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
Poprzedni program, zatwierdzony przez Komisję 3 kwietnia, polegać ma na pomocy w formie udzielania gwarancji dla istniejących lub nowych pożyczek wspierających przedsiębiorstwa dotknięte skutkami pandemii wywołanej przez koronawirusa. Program umożliwi udzielenie gwarancji publicznych w wysokości do 100 mld złotych (22 mld euro)*. Wsparcie polega na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego, który w Polsce pełni rolę krajowego banku rozwoju, będzie udzielał gwarancji publicznych na pożyczki inwestycyjne i obrotowe.
Komisja uznała, że zgłoszone przez władze polskie środki są zgodne z warunkami określonymi w tymczasowych ramach. Komisja każdorazowo sprawdza, czy środek jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach. W związku z powyższym Komisja zatwierdziła środek na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.
W związku z wybuchem pandemii koronawirusa Komisja przyjęła łącznie 43 decyzje zatwierdzające 53 środki krajowe. Od czasu przyjęcia tymczasowych ram prawnych w dniu 19 marca 2020 r. Komisja podjęła w oparciu o nie 39 decyzji w sprawie pomocy państwa, zatwierdzając 49 środków krajowych, które zapewnią europejskim przedsiębiorstwom niezbędną płynność w tych trudnych czasach.
Co to są tymczasowe ramy prawne?
Komisja Europejska przyjęła tymczasowe ramy, aby umożliwić państwom członkowskim wykorzystanie pełnej elastyczności przewidzianej w zasadach pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa (więcej). Ponadto są one uzupełnieniem wielu innych możliwości, już udostępnionych państwom członkowskim na potrzeby łagodzenia skutków społeczno-gospodarczych obecnej pandemii, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa. Możliwości te przedstawiono w przyjętym przez Komisję 13 marca komunikacie w sprawie skoordynowanej reakcji gospodarczej na epidemię COVID-19. Państwa członkowskie mogą na przykład wprowadzić ogólnie obowiązujące zmiany nadające przedsiębiorstwom określone korzyści (np. odroczenie podatków lub subsydiowanie skróconego czasu pracy we wszystkich sektorach), które nie podlegają zasadom pomocy państwa. Mogą również przyznawać przedsiębiorstwom rekompensaty za szkody poniesione bezpośrednio w wyniku pandemii wywołanej przez koronawirusa. Komisja Europejska przekazała 9 kwietnia państwom członkowskim do konsultacji kolejny projekt wniosku w sprawie dalszego rozszerzenia zakresu tymczasowych ram pomocy państwa.
Tymczasowe ramy będą obowiązywać do końca grudnia 2020 r. Mając na uwadze zagwarantowanie pewności prawa, przed upływem tego terminu Komisja oceni, czy konieczne jest przedłużenie okresu ich obowiązywania.
Jawna wersja decyzji będzie dostępna w rejestrze pomocy państwa na stronie Komisji poświęconej konkurencji po wyjaśnieniu wszelkich kwestii związanych z poufnością. Wykaz nowych decyzji dotyczących pomocy państwa opublikowanych w internecie i Dzienniku Urzędowym zamieszczany jest w cotygodniowym biuletynie internetowym dotyczącym pomocy państwa (State Aid Weekly e-News).
Więcej informacji na temat tymczasowych ram i innych działań podjętych przez Komisję w odpowiedzi na skutki gospodarcze pandemii wywołanej przez koronawirusa można znaleźć tutaj.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Komisji Europejskiej