Zdaniem przewodniczącej Ursuli von der Leyen, zaktualizowane Wieloletnie Ramy Finansowe (WRF), czyli długoterminowy budżet UE na lata 2021-2027, są postrzegane jako kluczowe narzędzie służące przezwyciężeniu poważnej recesji, którą pandemia spowoduje w Europie.
Szefowa KE powiedziała na początku tego miesiąca, że "wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w tym kryzysie potrzebujemy szybkich odpowiedzi i nie możemy poświęcić dwóch lub trzech lat na opracowanie nowych narzędzi" oraz że "Wieloletnie Ramy Finansowe są najsilniejszym z dostępnych nam narzędzi".
WRF mogłyby być bodźcem fiskalnym potrzebnym zamiast wywołujących polityczne podziały "koronaobligacji", wspólnej propozycji dotyczącej długu, popartej przez dziewięć państw członkowskich, w sprawie podziału kosztów naprawy gospodarczej. Niewielka grupa państw, w tym Niemcy, Holandia, Austria i Finlandia, jest im przeciwna.
Zgodnie z wewnętrznym dokumentem Komisji, prezentacja strategii naprawczej jest zaplanowana na 29 kwietnia, choć data ta nie została jeszcze potwierdzona. Ma ona zawierać komunikat z propozycjami zmian w projekcie Wieloletnich Ram Finansowych, pierwotnie przedstawionymi przez władze wykonawcze UE dwa lata temu.
Ponadto oczekuje się, że Komisja Europejska zmieni również program prac na ten rok.
Porozumienie w sprawie WRF nie będzie łatwe. Wpływ koronawirusa jeszcze bardziej skomplikuje wymaganą jednomyślność wśród państw członkowskich, po tym jak w lutym przywódcy UE nie zdołali osiągnąć porozumienia w sprawie głównych elementów budżetu.
Nieustannie narasta presja na przyjęcie Wieloletnich Ram Finansowych. Duże programy, takie jak Wspólna Polityka Rolna, wygasną do końca bieżącego roku. Już w lutym br. Komisja ostrzegała, że przywódcy UE spóźniają się w negocjacjach w porównaniu z poprzednimi okresami budżetowymi. Także Parlament Europejski będzie musiał w tej kwestii wyrazić swoją zgodę.
Co więcej, władza wykonawcza UE wyczerpała prawie wszystkie środki przewidziane w obecnych Wieloletnich Ramach Finansowych na walkę z koronawirusem. Z tego powodu niektóre państwa członkowskie wzywają do jak najszybszego przyjęcia planu naprawczego wraz z innymi środkami, które Eurogrupa omówi w najbliższy wtorek.
Ministrowie finansów są bliscy porozumienia w sprawie pakietu gospodarczego, który obejmie gwarancje i preferencyjne pożyczki z Europejskiego Mechanizmu Stabilności, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, aby jak najlepiej chronić przedsiębiorstwa i pracowników.
Pakiet ten ma przyczynić się do pobudzenia gospodarki europejskiej ze "śpiączki", ale do pełnego rozpędzenia działalności i naprawienia szkód potrzebny będzie szerszy plan naprawczy. Plan ten będzie zależał od tego, kiedy i w jaki sposób państwa członkowskie zaczną znosić blokady i środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa.
W środę kolegium komisarzy przeprowadzi debatę orientacyjną na temat "Europejskiego planu działania na rzecz wychodzenia z pandemii COVID-19".
Rzecznik Komisji powiedział, że wyjście z nadzwyczajnych środków ograniczających przemieszczanie się obywateli będzie stopniowe i zależeć będzie od sytuacji w poszczególnych krajach w związku z pandemią.
W ramach strategii wyjścia kolegium ma przyjąć zalecenie w sprawie aplikacji stosowanych przez państwa członkowskie do ustalania kontaktów zakaźnych. Aplikacje te, wraz z zestawami testów, będą odgrywać kluczową rolę w procesie likwidacji środków ograniczających rozprzestrzenianie się pandemii i unikania pojawiania się nowych przypadków. W związku z tym komisarze przyjmą również wytyczne dotyczące legalizacji sprzętu badawczego w Europie oraz optymalizacji dostaw leków w trakcie wybuchu epidemii.
Autor: EurActiv.com (tłumaczenie Biuro Wielkopolski w Brukseli)