Wybuch i szybkie rozprzestrzenienie się COVID-19 jest bezprecedensowym wyzwaniem dla wielu organizacji sektora publicznego. Samorządy lokalne, administracja, a zwłaszcza służba zdrowia znajdują się na czele walki z kryzysem, którego rozwiązanie będzie wymagało czasu, wysiłku oraz dozy szczęścia. Podobnie jak instytucje publiczne, MŚP mają trudności ze znalezieniem sposobów na przetrwanie i płynne dostosowanie się do nowych warunków działania. Tym, co może pomóc w osiągnięciu sukcesu, są narzędzia cyfrowe i współpraca.
Społeczność Hubów Innowacji Cyfrowych (DIHNET) spotkała się 25 marca br. w celu omówienia m.in. pilnych i długoterminowych potrzeb organizacji sektora publicznego i MŚP związanych z COVID-19 oraz tego, w jaki sposób narzędzia cyfrowe mogą pomóc im stać się bardziej odpornymi.
Dyskutowane pomysły dotyczyły zapewnienia ciągłości działania poprzez narzędzia współpracy, wideokonferencje, rozwiązania w zakresie dostaw i płatności, a także sposobów ochrony biznesu cyfrowego za pomocą zwiększonego cyberbezpieczeństwa. Z drugiej strony, jest również dużo miejsca na innowacje biznesowe, takie jak nowy marketing bezpośredni i docieranie do klientów w izolacji, a także nowe rozwiązania (wirtualne wydarzenia, rozwiązania robotyczne, wirtualne klasy szkolne, pomoc sąsiedzka itp.).
„Podczas tego kryzysu widzieliśmy, że wiele europejskich MŚP nie radzi sobie dobrze z sytuacją. Zarządzanie pracą zdalną, zabezpieczanie materiałów i przepływów pieniężnych lub po prostu fakturowanie stało się wyzwaniem biznesowym. Rozwiązania cyfrowe mogą pomóc im w zmniejszeniu wielu zagrożeń związanych z trwającym zakłóceniem działalności ich firm. Komisja Europejska jest gotowa wesprzeć pilne działania mające na celu zwalczanie tego kryzysu” – powiedział Matthias Kuom, kierownik projektu odpowiedzialny za projekt DIHNET stojący za organizacją webinarium.
Podczas webinarium przedstawiono ciekawe przykłady innowacyjnych rozwiązań, które MŚP stosują celem bezpośredniej walki z kryzysem, np. węgierskie rozwiązanie eliminacji tłumów przez zdalne kolejkowanie.
„Wszyscy pracujący w Hubach Innowacji Cyfrowych są przyzwyczajeni do wykorzystywania technologii cyfrowej do rozwiązywania realnych problemów w prawdziwym świecie. Nic dziwnego, że wraz z wybuchem kryzysu COVID-19 podjęto szereg działań mających pomóc w walce. Huby mają dynamiczne struktury, są dobrze osadzone w lokalnych działaniach, mają elastyczność konieczną by szybko wdrożyć potrzebne technologie cyfrowe – nawet w odpowiedzi na globalną pandemię taką jak dzisiaj” – wyjaśnił Killian Gross, kierownik działu „Technologie dla przemysłu cyfrowego”.
Jednym z takich projektów jest DIH4CPS, którego celem jest wspieranie europejskich MŚP w pokonywaniu napotykanych przeszkód za pomocą innowacyjnych technologii oraz poprzez otwarte nabory wycelowane w finansowanie eksperymentów w dziedzinie systemów cyberfizycznych. Projekt szybko dostosowano do obecnej sytuacji i w porozumieniu z Komisją Europejską postanowiono skupić kolejny otwarty nabór na pomocy MŚP w pokonaniu ekonomicznych skutków COVID-19. W ramach otwartego naboru udostępnione zostanie 1,6 miliona euro, dając wielu MŚP szansę na przetestowanie technologii, które zwiększą ich konkurencyjność i wydajność.
Kolejne kroki
Huby Innowacji Cyfrowych działają szybko. W najbliższych dniach eksperci będą uzupełniać i podsumowywać pomysły poruszane podczas webinarium 25 marca. Jeśli chcesz włączyć się w działania lub po prostu uzyskać więcej informacji na ten temat, możesz dołączyć do społeczności DIHNET i zapoznać się z sekcją „W jaki sposób DIH mogą pomóc w czasach COVID-19”. Wkład czytelników jest mile widziany.
Autor: Komisja Europejska (tłumaczenie Biuro Wielkopolski w Brukseli)