Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

hand using stylus pen for touching the digital tablet screen 6336 1Huby Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hubs, DIH) wykorzystują technologię cyfrową do rozwiązywania realnych problemów. 25 marca 2020 r. ich przedstawiciele wymienili się pomysłami w zakresie możliwości szybkiej pomocy w łagodzeniu konsekwencji kryzysu COVID-19.

Wybuch i szybkie rozprzestrzenienie się COVID-19 jest bezprecedensowym wyzwaniem dla wielu organizacji sektora publicznego. Samorządy lokalne, administracja, a zwłaszcza służba zdrowia znajdują się na czele walki z kryzysem, którego rozwiązanie będzie wymagało czasu, wysiłku oraz dozy szczęścia. Podobnie jak instytucje publiczne, MŚP mają trudności ze znalezieniem sposobów na przetrwanie i płynne dostosowanie się do nowych warunków działania. Tym, co może pomóc w osiągnięciu sukcesu, są narzędzia cyfrowe i współpraca.

Społeczność Hubów Innowacji Cyfrowych (DIHNET) spotkała się 25 marca br. w celu omówienia m.in. pilnych i długoterminowych potrzeb organizacji sektora publicznego i MŚP związanych z COVID-19 oraz tego, w jaki sposób narzędzia cyfrowe mogą pomóc im stać się bardziej odpornymi.

 

Dyskutowane pomysły dotyczyły zapewnienia ciągłości działania poprzez narzędzia współpracy, wideokonferencje, rozwiązania w zakresie dostaw i płatności, a także sposobów ochrony biznesu cyfrowego za pomocą zwiększonego cyberbezpieczeństwa. Z drugiej strony, jest również dużo miejsca na innowacje biznesowe, takie jak nowy marketing bezpośredni i docieranie do klientów w izolacji, a także nowe rozwiązania (wirtualne wydarzenia, rozwiązania robotyczne, wirtualne klasy szkolne, pomoc sąsiedzka itp.).

„Podczas tego kryzysu widzieliśmy, że wiele europejskich MŚP nie radzi sobie dobrze z sytuacją. Zarządzanie pracą zdalną, zabezpieczanie materiałów i przepływów pieniężnych lub po prostu fakturowanie stało się wyzwaniem biznesowym. Rozwiązania cyfrowe mogą pomóc im w zmniejszeniu wielu zagrożeń związanych z trwającym zakłóceniem działalności ich firm. Komisja Europejska jest gotowa wesprzeć pilne działania mające na celu zwalczanie tego kryzysu” – powiedział Matthias Kuom, kierownik projektu odpowiedzialny za projekt DIHNET stojący za organizacją webinarium.

Podczas webinarium przedstawiono ciekawe przykłady innowacyjnych rozwiązań, które MŚP stosują celem bezpośredniej walki z kryzysem, np. węgierskie rozwiązanie eliminacji tłumów przez zdalne kolejkowanie.

„Wszyscy pracujący w Hubach Innowacji Cyfrowych są przyzwyczajeni do wykorzystywania technologii cyfrowej do rozwiązywania realnych problemów w prawdziwym świecie. Nic dziwnego, że wraz z wybuchem kryzysu COVID-19 podjęto szereg działań mających pomóc w walce. Huby mają dynamiczne struktury, są dobrze osadzone w lokalnych działaniach, mają elastyczność konieczną by szybko wdrożyć potrzebne technologie cyfrowe – nawet w odpowiedzi na globalną pandemię taką jak dzisiaj” – wyjaśnił Killian Gross, kierownik działu „Technologie dla przemysłu cyfrowego”.

Jednym z takich projektów jest DIH4CPS, którego celem jest wspieranie europejskich MŚP w pokonywaniu napotykanych przeszkód za pomocą innowacyjnych technologii oraz poprzez otwarte nabory wycelowane w finansowanie eksperymentów w dziedzinie systemów cyberfizycznych. Projekt szybko dostosowano do obecnej sytuacji i w porozumieniu z Komisją Europejską postanowiono skupić kolejny otwarty nabór na pomocy MŚP w pokonaniu ekonomicznych skutków COVID-19. W ramach otwartego naboru udostępnione zostanie 1,6 miliona euro, dając wielu MŚP szansę na przetestowanie technologii, które zwiększą ich konkurencyjność i wydajność.

Kolejne kroki

Huby Innowacji Cyfrowych działają szybko. W najbliższych dniach eksperci będą uzupełniać i podsumowywać pomysły poruszane podczas webinarium 25 marca. Jeśli chcesz włączyć się w działania lub po prostu uzyskać więcej informacji na ten temat, możesz dołączyć do społeczności DIHNET i zapoznać się z sekcją „W jaki sposób DIH mogą pomóc w czasach COVID-19”. Wkład czytelników jest mile widziany.

Autor: Komisja Europejska (tłumaczenie Biuro Wielkopolski w Brukseli)