Przewodniczący Parlamentu i przywódcy grup politycznych (Konferencja Przewodniczących) przeprowadzili zdalne spotkanie w czwartek rano i ustalili zwołanie nadzwyczajnej sesji plenarnej w czwartek 16 i piątek 17 kwietnia, w Brukseli.
Zgodnie z porządkiem obrad odbędzie się debata z udziałem Rady i Komisji oraz głosowanie nad rezolucją w sprawie skoordynowanych działań UE na rzecz zwalczania pandemii COVID-19 i jej skutków. PE jest również gotów głosować nad wszelkimi wnioskami legislacyjnymi lub budżetowymi przygotowanymi na czas przez Komisję Europejską, odpowiadającymi na potrzeby związane z obecną sytuacją.
Konferencja Przewodniczących uaktualniła kalendarz PE w celu wprowadzenia dodatkowych terminów spotkań na odległość dla organów zarządzających PE, komisji parlamentarnych i grup politycznych. Można go znaleźć tutaj.
Liderzy grup wyrazili również obawy dotyczące środków nadzwyczajnych przyjętych ostatnio na Węgrzech. Większość grup zwróciła się do przewodniczącego Sassoliego o przekazanie powyższych obaw w piśmie skierowanym do Komisji Europejskiej, zwracając się o dokonanie oceny sytuacji i rozważenie uruchomienia procedury określonej w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE). Procedura ta pozwoliłaby UE na zagwarantowanie, że podstawowe wartości europejskie nie będą zagrożone.
System głosowania na odległość i środki ochrony zdrowia
Obecne środki zapobiegawcze przyjęte przez Parlament Europejski w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19 nie mają wpływu na prace nad priorytetami legislacyjnymi. Podstawowe działania zostały ograniczone, ale utrzymane w celu zapewnienia ustawodawczych, budżetowych i kontrolnych funkcji PE.
Parlament wyraził zgodę na wprowadzenie alternatywnego systemu głosowania zdalnego. W oparciu o zasady ochrony zdrowia publicznego, umożliwi on przeprowadzanie głosowań, przy zapewnieniu odpowiednich zabezpieczeń gwarantujących, że głosy posłów będą indywidualne, oddawane osobiście i zapewniona zostanie wolność głosowania.
autor: Parlament Europejski