Przedstawiamy podsumowanie pytań i odpowiedzi związanych z realizacją programu "Horyzont 2020" w czasie epidemii koronawirusa.
Czy terminy dotyczące zaproszeń do składania wniosków w ramach programu "Horyzont 2020" zostaną przedłużone w związku z wybuchem epidemii COVID-19?
Niedawna eskalacja restrykcji może ograniczyć zdolność wnioskodawców do przygotowania i sfinalizowania wniosków wysokiej jakości. Z tego powodu w przypadku zaproszeń do składania wniosków w ramach programu "Horyzont 2020", których pierwotne terminy przypadają od chwili obecnej do 15 kwietnia, stosowane będą przedłużenia. Dokładne nowe terminy dla każdego zaproszenia i tematu zostaną opublikowane na portalu "Funding and tenders".
Czy ze względu na epidemię COVID-19 istnieje możliwość przedłużenia czasu trwania projektów w ramach programu Horyzont 2020?
Tak, beneficjenci mogą, ze względu na panującą sytuację, wnioskować o zmianę dotyczącą przedłużenia wstępnego okresu realizacji projektu o maksymalnie 6 miesięcy. Takie wnioski będą rozpatrywane pozytywnie i w szybki sposób. Każdy wniosek wykraczający poza 6-miesięczny okres, o którym mowa powyżej, zostanie rozpatrzony pozytywnie na podstawie indywidualnej oceny każdego przypadku przez organ finansujący. Maksymalna kwota dotacji wskazana nie będzie jednak mogła być zwiększona.
Czy w związku z wybuchem epidemii COVID-19, w ramach programu "Horyzont 2020" możliwe jest przesunięcie terminu rozpoczęcia działania?
Przesunięcie terminu rozpoczęcia działania jest możliwe w przypadku umów o dofinansowanie, które mają być podpisane (na etapie przygotowania umowy o dofinansowanie) oraz, poprzez zmianę, w przypadku umów o dofinansowanie już podpisanych, ale z datą rozpoczęcia w przyszłości (nie rozpoczęto jeszcze prac). Ustalona później data rozpoczęcia będzie opóźniać wypłatę zaliczki.
Jeżeli wykonanie jakichkolwiek prac w ramach działania nie jest możliwe, beneficjenci mogą również wystąpić z wnioskiem o zawieszenie realizacji działania. Nie można jednak obciążyć kosztami poniesionymi w trakcie zawieszenia działania.
Czy istnieje możliwość szybkiego ukierunkowania prac w ramach trwających projektów programu "Horyzont 2020", aby pomóc w walce z epidemią COVID-19?
Co do zasady zmiany nie powinny zasadniczo oznaczać zmian w projekcie, które kwestionowałyby decyzję o przyznaniu finansowania. Jednak, ze względu na panującą wyjątkową sytuację, jeżeli zmiana orientacji projektu mogłaby przyczynić się do rozwiązania kryzysu związanego z koronawirusem, możliwe będzie udzielanie na nią zgody na wniosek beneficjentów (oceniany indywidualnie przez organ finansujący).
Czy można powoływać się na klauzulę dotyczącą "siły wyższej" w umowie o dotację w ramach programu "Horyzont 2020" w związku z wybuchem epidemii COVID-19?
“Siła wyższa" odnosi się do nadzwyczajnego i nieprzewidywalnego zdarzenia lub sytuacji, na które beneficjenci nie mają wpływu i które uniemożliwia im wypełnienie zobowiązań wynikających z działania.
W przypadku wystąpienia takiej sytuacji beneficjenci muszą niezwłocznie powiadomić Komisję/organ finansujący, który zbada indywidualnie każdy przypadek ewentualnego zastosowania przepisów dotyczących siły wyższej. Ponadto beneficjenci muszą niezwłocznie podjąć wszelkie niezbędne kroki w celu ograniczenia wszelkich szkód spowodowanych siłą wyższą (np. spróbować anulować bilet lotniczy, ubiegać się o zwrot kosztów z ubezpieczenia od kosztów rezygnacji).
Koszty będą kwalifikowalne, jeśli spełniają ogólne warunki kwalifikowalności. Na przykład, jeżeli spotkanie/zdarzenie nie może mieć miejsca z powodu siły wyższej, koszty podróży i zakwaterowania mogą być nadal pokrywane w ramach działania H2020, jeżeli spełniają one warunki kwalifikowalności kosztów, nawet jeżeli beneficjent nie odbył podróży i nie uczestniczył w spotkaniu/zdarzeniu. Jeśli siła wyższa pociąga za sobą dodatkowe koszty związane z realizacją działania, koszty te mogą być kwalifikowalne, jeśli są niezbędne do realizacji działania (np. anulowana konferencja ma być zorganizowana na późniejszym etapie). Maksymalna kwota dotacji nie może jednak zostać zwiększona.
Dla działań H2020 i MSCA
Biorąc pod uwagę bezprecedensową sytuację, zapewniona zostanie maksymalna elastyczność w odniesieniu do realizacji działań. W miarę możliwości beneficjentów zachęca się do telepracy lub do korzystania z innych form pracy na odległość. Koszty telepracy będą uznawane za kwalifikowalne w okresie odizolowania, nawet jeżeli nie jest to zwykła praktyka beneficjenta w zakresie telepracy. Beneficjentów zachęca się również wykonywania swoich zadań zdalnie zawsze, gdy jest to możliwe. Na przykład zadania wymagające fizycznej obecności na miejscu (np. eksperymenty/praca laboratoryjna itp.) mogą zostać odłożone w czasie po zakończeniu stosowania środków ograniczających rozprzestrzenianie się choroby, a w międzyczasie możliwe jest wykonywanie pracy zdalnej (praca przy biurku, sporządzanie sprawozdań itp.). Koszty będą nadal kwalifikowały się do pracy wykonywanej w ramach działania, nawet jeżeli taka zmiana wiąże się z odstępstwem od zakładanego harmonogramu.
Dodatkowe możliwości dla działań MSCA:
Beneficjentom przypomina się, że okresy, w których naukowiec był nieobecny przez 30 kolejnych dni lub krócej (z powodów innych niż normalny urlop roczny), mogą zostać obciążone kosztami działania, a koszty będą kwalifikowalne.
Ponadto budżet jest elastyczny, jeśli chodzi o wykorzystanie otrzymanych kwot. Jednostkowe koszty badań, szkoleń i tworzenia sieci kontaktów powinny być wykorzystywane przede wszystkim na zaplanowane wcześniej działania badawcze, szkoleniowe i tworzenia sieci kontaktów. Beneficjenci mogą jednak przeznaczyć niektóre z tych kwot na pomoc w utrzymaniu wynagrodzeń naukowców, którzy nie mogą realizować działania ze względu na rozwój epidemii.
W związku z wybuchem epidemii, co stanie się z dotacjami w ramach "Horyzont 2020", jeżeli beneficjenci nie mogą przedstawić wszystkich/kompletnych elementów w swoich sprawozdaniach dotyczących płatności okresowych i końcowych?
Dla płatności okresowych:
Biorąc pod uwagę sytuację, zostanie zapewniona elastyczność w odniesieniu do sprawozdań składanych w związku z płatnościami okresowymi. Beneficjenci muszą nadal składać sprawozdania naukowe i finansowe. Jednakże, biorąc pod uwagę epidemię, beneficjenci będą mieli prawo do składania krótszej części opisowej raportu naukowego, np. koncentrując się jedynie na kluczowych wyjaśnieniach dotyczących wykonanej pracy (np. kluczowych osiągnięciach; wyjaśnieniach dotyczących trudności w wykonywaniu zadań z powodu tej sytuacji itp.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. FAQ