Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

rise headerDo 28 kwietnia br. można wziąć udział w naborze w ramach Maria Skłodowska-Curie RISE (pol. Wymiana Pracowników Zajmujących się Badaniami i Innowacjami, ang. Research and Innovation Staff Exchange). Inicjatywa dotyczy krótkoterminowych wymian pomiędzy przedstawicielami sektora nauki oraz środowiska pozaakademickiego. Celem MSCA RISE jest umożliwienie grantobiorcom rozwoju umiejętności, wiedzy i kariery zawodowej przy równoległym nawiązywaniu kontaktów pomiędzy podmiotami funkcjonującymi w różnych obszarach, w tym: MŚP, ośrodkami naukowo-badawczymi oraz uniwersytetami.

Jakie projekty mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach MSCA RISE?

Każdy projekt badawczo-rozwojowy niezależnie od dyscypliny naukowej, ma szansę na uzyskanie dofinansowania ze środków MSCA RISE. Konieczne jest jednak, aby inicjatywa była realizowana wspólnie przez kilka podmiotów (w ramach międzynarodowego konsorcjum – więcej poniżej) z uwzględnieniem przez nie synergii oraz komplementarności, obejmujących następujące elementy, tj.: przeprowadzanie szkoleń, wymianę pracowników, organizację konferencji, przygotowywanie publikacji, podnoszenie kompetencji zawodowych oraz działania na rzecz promocji innowacji i nauki.

Na czym polega MSCA RISE?

Wsparcie udzielane w ramach MSCA RISE umożliwia oddelegowanie pracowników w ramach wymiany pomiędzy podmiotami realizującymi projekt na okres od 1 do 12 miesięcy. Nadrzędnym celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy uczestnikami projektu, którzy po jego zakończeniu powinni mieć możliwość kontynuowania prac w ośrodku wysyłającym.

Jakie podmioty mogą aplikować i kto jest uprawniony do uczestnictwa w wymianie?

O granty MSCA RISE mogą aplikować międzynarodowe konsorcja instytucji złożone z podmiotów z branży pozanaukowej (np. banki, muzea, MŚP, NGO, przedsiębiorstwa oraz szpitale) oraz gałęzi naukowej (tj. ośrodki badawcze, uczelnie). Wspomniane konsorcja muszą składać się przynajmniej z 3 partnerów z różnych państw. Minimum dwóch członków konsorcjum powinno pochodzić z państwa członkowskiego UE lub państwa stowarzyszonego.
Do katalogu osób, które mogą uczestniczyć w wymianie zalicza się: badaczy (niezależnie od długości stażu naukowego), pracowników technicznych i administracyjnych włączonych w obszar badań i innowacji, a także kadrę kierowniczą.

Jak aplikować?

Konsorcjum zainteresowane uzyskaniem wsparcia w ramach MSCA RISE powinno opracować wniosek, a następnie złożyć go za pośrednictwem europejskiego portalu.

W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Martą Raptis (marta.raptis@wielkopolska.eu)

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. KPK oraz KE.