Część dotycząca Partnerstw Europejskich w nowym programie znacznie różni się w porównaniu z programem Horyzont 2020. Po raz pierwszy opracowano ogólne podejście polityczne do wszystkich rodzajów partnerstw, od ERA-NET po wspólne inicjatywy technologiczne, projekty przewodnie w dziedzinie Przyszłych i rozwijających się technologii, a nawet Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, i jednolicie nazwano je "Partnerstwami Europejskimi".
Partnerstwa Europejskie stanowią w latach 2021-27 znaczącą inwestycję (około 25 % całkowitego budżetu programu Horyzont Europa i nawet połowa budżetu II filaru) mającą na celu osiągnięcie konkretnego wpływu badań i innowacji na społeczeństwo, klimat i gospodarkę. Partnerstwa będą ustanawiane jedynie w przypadkach, w których osiągną one cele programu Horyzont Europa skuteczniej niż inne działania w ramach programu ramowego.
We wniosku dotyczącym programu "Horyzont Europa" rozróżnia się 3 rodzaje Partnerstw Europejskich:
• Partnerstwa współfinansowane z (mniej lub bardziej scentralizowanym) połączeniem unijnych i krajowych publicznych i/lub innych źródeł finansowania badań i innowacji (obecny model ERA-NET, EJP, FET flagships);
• Partnerstwa zinstytucjonalizowane (w oparciu o art. 185 lub 187 TFUE oraz rozporządzenie EIT dotyczące WWiI).
• Partnerstwa współprogramowane między UE, państwami członkowskimi/państwami stowarzyszonymi lub innymi zainteresowanymi stronami, oparte na protokołach ustaleń lub ustaleniach umownych z partnerami (model cPPP);
Komisja Europejska chce ograniczyć liczbę partnerstw w celu zwiększenia ich skuteczności i wpływu. Oprócz dążenia do większej synergii z funduszami strukturalnymi i Funduszem Spójności, program "Horyzont Europa" będzie również promował skuteczne i operacyjne powiązania z innymi przyszłymi programami UE, takimi jak Europejski Fundusz Obrony, program "Cyfrowa Europa" i instrument "Łącząc Europę", a także z międzynarodowym projektem w zakresie energii termojądrowej ITER.
Zestawienie wszystkich zapisów wniosku Komisji w sprawie programu "Horyzont Europa" jest dostępne tutaj.
Przeglądowa prezentacja aktualnego stanu przygotowań i kolejnych kroków jest dostępna tutaj.
Więcej na stronie (w j. angielskim).
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli