Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

layout set logoParlament Europejski zaprasza do wyrażenia zainteresowania znalezieniem się w wykazie ekspertów, którzy będą przygotowywać niezależne i bezpośrednie ekspertyzy zewnętrzne dla Obserwatorium Sztucznej Inteligencji Parlamentu Europejskiego (EPAIO). Obserwatorium zostało utworzone jako stała platforma do dyskusji politycznych między Parlamentem Europejskim i zainteresowanymi stronami (środowisko akademickie, ośrodki badawcze, przedsiębiorstwa, społeczeństwo obywatelskie) oraz do pozyskiwania wiedzy specjalistycznej dla prac parlamentarnych. Wszelkie ekspertyzy powstawać będą na wniosek Parlamentu Europejskiego.

Eksperci wybierani będą na podstawie ich zdolności zawodowych i technicznych do wykonywania zadań opisanych w Zaproszeniu.

Aby zostać wpisanym na listę ekspertów przez Parlament Europejski, wnioskodawca musi:

• posiadać solidne zaplecze naukowe/akademickie z udokumentowanym doświadczeniem w zakresie sztucznej inteligencji;
• mieć co najmniej 6 lat doświadczenia zawodowego w dziedzinie badań naukowych/akademickich, w tym co najmniej 4 lata wyraźnie związanego z badaniami w dziedzinie sztucznej inteligencji. Doktoranci, którzy mają mniej niż 6 lat doświadczenia zawodowego, mogą aplikować w ramach wyjątków (link)
• posiadać udokumentowany dorobek wydawniczy, nie wcześniej niż na pięć lat przed datą złożenia wniosku, i związany z dziedzinami badań i zagadnieniami związanymi z niniejszym zaproszeniem. Doktoranci mogą być zwolnieni z wymogu dotyczącego publikacji recenzowanych (link)
• uzyskały wyróżnienie naukowe/akademickie, wyraźnie odnoszące się do badań w obszarze znaczącym dla sztucznej inteligencji
• mieć bardzo dobrą znajomość języka angielskiego;
• posiadać zdolność gospodarczą i finansową do świadczenia usług, o których mowa w Zaproszeniu

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć w Zaproszeniu do wyrażenia zainteresowania.

Istotne informacje:

• Wykaz ekspertów będzie ważny do czerwca 2024 r. i będzie do ciągłej dyspozycji Parlamentu Europejskiego;
• zaproszenie jest skierowane wyłącznie do osób fizycznych z Unii Europejskiej (osoby z krajów trzecich również mogą składać wnioski i będą oceniane w poszczególnych przypadkach w oparciu o procedurę selekcji i konflikt interesów);
• znalezienie się w wykazie nie gwarantuje udzielenia zamówienia na wniosek Parlamentu Europejskiego, a wykaz obejmować może większą liczbę ekspertów niż będzie w rzeczywistości konieczna.

***

Obserwatorium Sztucznej Inteligencji Parlamentu Europejskiego (EPAIO) będzie miało siedzibę w Brukseli i będzie kierowane przez Parlament Europejski oraz będzie ściśle współpracować ze wszystkimi właściwymi komisjami PE, co będzie definiowało kierunek prac.
Sztuczna inteligencja stopniowo staje się technologią ogólnego przeznaczenia, która może mieć daleko idące skutki w kilku sektorach i zmienić nasze życie. Parlament Europejski jako organ legislacyjny i decydent polityczny odgrywa rolę w promowaniu narzędzi, które umożliwiają wzrost jakości życia w UE, przy jednoczesnym gwarantowaniu przestrzegania praw podstawowych. Istnieje zatem rosnąca potrzeba lepszego zrozumienia trendów i ich oddziaływania na obywateli i demokrację.

Obserwatorium będzie zajmować się następującymi dziedzinami:

• postęp naukowy i technologiczny w dziedzinie sztucznej inteligencji;
• zastosowanie i perspektywy dla sztucznej inteligencji w polityce, zarządzaniu i gospodarce;
• obecny i przyszły wpływ na społeczeństwo.

Obserwatorium będzie prowadzić następujące działania:

• regularne prognozowanie, analizę polityki, monitorowanie i kontrolę w różnych dziedzinach wiedzy specjalistycznej;
• wkład w badania i wiedzę specjalistyczną za pośrednictwem strony internetowej Obserwatorium;
• organizowanie konferencji.

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Parlamentu Europejskiego